Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Martyna Kośka
|

Klienci Zary znaleźli dramatyczne listy w ubraniach. "Nie otrzymałem za to wynagrodzenia"

39
Podziel się

Klienci sklepu Zara w Stambule znaleźli w ubraniach niepokojące listy, napisane przez pracowników jednej z fabryk, w której szyje hiszpański gigant.

Zara ma blisko 2 200 sklepów na całym świecie
Zara ma blisko 2 200 sklepów na całym świecie (Mcyjerry/wikimedia (CC BY-SA 3.0))
bDoQZGHV

Z listów wnika, że podwykonawca, firma Bravo Tekstil, bez zapowiedzi zamknęła fabrykę i zakończyła działalność, nie rozliczając się ze swoimi pracownikami za kilka ostatnich miesięcy. O sprawie donosi "Independent".

"Wykonałem przedmiot, który chcesz kupić, ale nie otrzymałem za to wynagrodzenia" – przeczytali klienci.

To nie pierwszy raz, kiedy Zara musi się zmierzyć z problemami wizerunkowymi. Już wcześniej oskarżona została o zanieczyszczanie środowiska, kradzież pomysłów młodych projektantów, dawanie cichego przyzwolenia na złe warunki pracy w fabrykach.

bDoQZGHX

Podwykonawca, który z dnia na dzień pozostawił pracowników na lodzie, przyjmował zlecenia także od innych popularnych marek, m.in. Mango i Next.

Komentując sprawę, rzecznik prasowy Inditex (właściciela Zary) powiedział, że firma wywiązała się ze wszystkich zobowiązań wobec Bravo Tekstil, niemniej pracuje (wraz z innymi firmami, które korzystały z usług tego podwykonawcy) nad utworzeniem funduszu dla pracowników, którzy zostali bez środków do życia.

Zobacz: Amancio Ortega, właściciel Zary, najbogatszym człowiekiem świata

bDoQZGId

List - ostatnia deska ratunku?

To nie pierwszy raz, kiedy pracownicy firm szyjących dla światowych marek próbują zwrócić uwagę na złe traktowanie i głodowe wynagrodzenia, zwracając się wprost do kupujących.

W 2014 r. robiąca zakupy w sklepie sieci Primark w Irlandii Północnej znalazła wszyty w spodnie liścik. Przeczytała przerażający apel o treści: "SOS! Pracujemy po 15 godzin dziennie, a to, czym nas karmią, nie nadaje się dla świń I psów".

Amnesty International ustaliła, że pochodzi on z więzienia Xiang Nan w środkowej prowincji Hubei.

bDoQZGIe
bDoQZGIy
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(39)
kluczyk
3 lata temu
KAŻDY bogacz wzbogacił się na ludzkiej krzywdzie. KAŻDY.
mike
3 lata temu
PRZYLAD: 2500ZL NA REKE - 3500ZL BRUTTO- PRZWDZIWY KOSZT PRACODAWCY 4200ZL czyli tyle naprawde powinnismy dostac - 4200zl NASTEPNIE - IDE DO SKLEPU WYDAC TE 2500 TO ZOSTAWIAM W VACIE SREDNIIO 14% (5-23%)CZYLI 350ZL TYLKO W VAT, TANKUJE AUTO LUB KUPUJE BILETY - 250ZL PODATKU PODATKOWE KOSZTY PRACOWNICZE(DOCHODOWY I ZUS) ZAWARTE W CENACH PRODUKTOW KUPIONYCH W SKLEPACH TO OKOLO 250ZL. PODATKI W RACHUNKACH (JAWNE I NIE JAWNE) OKOLO 250ZL. WYCHODZI . 4200zl zarobilem. Dostalem 2500 Wydalem calosc w tym podatki 350+250+250+250= wychodzi ze zostaje 1400zl. TYLE TAK WLASCIWIE ZOSTAJE W OBROCIE PIENIEDZY. TAK 66% ZABIERA NAM SREDNIO PANSTWO Z NASZYCH PIENIEDZY.
Kolo
3 lata temu
No to niech pracują dla idei - jak mówią nasi "najmądrzejsi" rządzący!
bDoQZGIz
ddd
3 lata temu
W życiu nic nie kupię od Zary.
Beata
3 lata temu
PRACOWAŁAM W SKLEPIE ZARA W ANGLII NA ZAPLECZU JEDEN SYF, UBRANIA CZĘSTO PRZYCHODZIŁY Z BANGLADESZU TAM BYŁY SZYTE W WARUNKACH OKROPNYCH PRZEZ DZIECI W OKROPNYCH WARUNKACH. TO JEST PRAWDA TAK ROBI WIĘCEJ ZNANYCH NA ŚWIECIE MAREK.
...
Następna strona