Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do 2021 roku na lokacie nie zarobimy. Tak uważają analitycy. Już lepiej inwestować w komiksy

14
Podziel się:

Banki w ciągu roku naliczać będą odsetki do lokat dwa razy wolniej niż inflacja pochłaniać będzie wartość oszczędności - wynika z analiz. Wygląda więc na to, że trudno będzie zarobić na lokatach aż do 2021 roku. Coraz więcej Polaków inwestuje więc alternatywnie - nawet w komiksy.

Lokaty nie dają zarobić, więc Polacy  coraz chętniej inwestują alternatywnie
Lokaty nie dają zarobić, więc Polacy coraz chętniej inwestują alternatywnie (Bartlomiej Magierowski/East News)

Banki w ciągu roku naliczać będą odsetki do lokat dwa razy wolniej, niż inflacja pochłaniać będzie wartość oszczędności - wynika z analiz. Wygląda więc na to, że trudno będzie zarobić na lokatach aż do 2021 roku. Coraz więcej Polaków inwestuje więc alternatywnie - nawet w komiksy.

Jak wynika z lipcowych danych NBP, oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty to 1,74 proc. Za mało, by na lokatach cokolwiek zarobić. Bo ewentualne zyski wchłania rosnąca inflacja. Ta ma we wrześniu 2019 roku wynosić około 2,8 proc.

Analitycy podkreślają do tego, że z zyskami z lokat dodatkowo trzeba się podzielić z fiskusem w ramach tzw. podatku Belki. - Efekt? Powierzając tysiąc złotych, po roku na rękę otrzymamy jedynie 14,09 zł odsetek - mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Zdaniem Bartosza Turka niskie oprocentowanie lokat z jednej strony i rosnąca inflacja z drugiej oznaczają, że banki w ciągu roku naliczać będą odsetki do lokat dwa razy wolniej, niż inflacja pochłaniać będzie wartość oszczędności.

Zobacz także: Prądu i gazu nie zabraknie. Polska zdywersyfikowały już źródła. Zobacz wideo:

- W horyzoncie prognozy do 2021 roku deponenci nie wyjdą na realny plus. Nawet bowiem podwyżka oprocentowania rocznych lokat do ponad 2 proc. nie pozwoli pokonać inflacji, która ma niebawem przekroczyć cel inflacyjny NBP, a zatem 2,5 proc. - uważa ekspert Open Finance.

- Mamy obecnie do czynienia z najdłuższym okresem nieatrakcyjnych depozytów od przynajmniej 2005 roku. Efekt? Rachityczne oprocentowanie lokat i inflacja coraz mocniej drenująca oszczędności Polaków skłaniają do coraz bardziej ryzykownych inwestycji. Zyskują na tym niemal wszystkie inne aktywa. Minister Finansów sprzedaje najwięcej detalicznych obligacji skarbowych, deweloperzy notują bardzo dobre wyniki sprzedaży. A do funduszy inwestycyjnych płynie więcej pieniędzy, niż z nich odpływa. Zyskują też alternatywne sposoby lokowania kapitału – chociażby rynek aut zabytkowych, kolekcjonerskich trunków czy komiksów - mówi Bartosz Turek.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
opiekunnestba...
4 lata temu
Szanowni Państwo, Klienci Nest Banku oraz osoby nieposiadające u Nas konta bankowego mogą liczyć na kilka ofert lokat. Obecnie w Nest Banku mamy m.in. promocyjną Nest Lokatę Witaj na okres 3 lub 6 miesięcy dla Klientów Nest Banku, którzy założą u Nas konto bankowe. Lokaty dostępne są: 30 dni od otwarcia konta - lokata na 3 miesiące oraz 60 dni - lokata na 6 miesięcy. Oprocentowanie każdej z nich wynosi 4,00% w skali roku, a minimalna kwota lokaty to 1000 zł (maksymalnie aż 10 000 zł). W przypadku lokaty na 6 miesięcy, promocyjne oprocentowanie 4,00% obowiązuje w całym okresie trwania lokaty przy założeniu spełnienia określonych warunków promocji, a mianowicie wpływu wynagrodzenia na Nest Konto Klienta, w kwocie nie niższej niż 2 500,00 zł w co najmniej jednym miesiącu kalendarzowym. Po zakończeniu każdej z dwóch lokat można je odnowić na warunkach standardowej Nest Lokaty. Cała oferta lokat dostępna jest na stronie banku nestbank pl/indywidualny/oszczednosci/lokaty.html Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl
Piswon
4 lata temu
To wina grzybiarzy z pisu,któtymi obsadzono stanowiska w nbp!Już dawno powinni podnieść stopy %,ale inflacja jest niestety korzystna dla tzw”państwa”,jako ukryty podatek!
ola
4 lata temu
oszczedzajcie namawiaja a w nosie nas maja lepiej zlikwidowac konta i oszczedzimy na prowadzeniu
to jakaś pran...
4 lata temu
od kiedy na lokatach sie zarabia? na lokatach można jedynie stracić bo nie dość że przy takich stopach % w porównaniu do inflacji każda złotówka na lokacie traci na wartości, to jeszcze rząd zabiera 19% twierdząc ze to zyski kapitałowe
Piotr
4 lata temu
A non stop każą ludziom oszczędzać.... Tylko za co ? Za te marne odsetki ?! Mrozimy kapitał, banki ręce zacierają bo mają z czego udzielać kredytów a my dostajemy tyle co kot napłakał albo i mniej...