Notowania

Zaskakujące głosowanie posłów PiS na komisji. Wychodzi na to, że są przeciwni dezubekizacji

Dziwna zmiana zdania albo pomyłka. Tak można skomentować stanowisko, które zajęli posłowie PiS podczas posiedzenia komisji ustawodawczej. Zgodzili się bowiem z twierdzeniem, że obcięcie emerytur byłym policjantom, którzy załapali się jeszcze na pracę w PRL, jest niekonstytucyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Gaczynski/East News)
Dezubekizacja była jednym ze sztandarowych postulatów PiS

Komisja obradowała w ubiegły czwartek, ale sprawę na światło dzienne wyciągnęła w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, podczas posiedzenia komisji posłowie mieli ustosunkować się do opinii Biura Analiz Sejmowych, dotyczącej dezubekizacji.

Sprawa dezubekizacji ma być rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny. Trybunałowi swoje stanowisko będzie przedstawiał Marszałek Sejmu, jemu zaś swoje stanowisko najpierw miała przedstawić komisja ustawodawcza. A żeby wyrobić sobie zdanie, miała do dyspozycji opinię Biura Analiz Sejmowych.

Zobacz też: Protest w policji. Cwaniacy próbują wykorzystać sytuację

Podczas czwartkowego posiedzenia przedstawicielka Biura stwierdziła: - Naszym zdaniem ograniczenie wysokości emerytury do przeciętnej wypłacanej przez ZUS jest niekonstytucyjne.

I za takim właśnie stanowiskiem opowiedzieli się posłowie komisji. "Wyborcza" stwierdza, że albo posłowie PiS pomylili się przy głosowaniu, albo faktycznie zmieniają front w sprawie ostro krytykowanej ustawy dezubekizacyjnej. Z posłami tej partii gazecie nie udało się porozmawiać, z kolei Borys Budka z PO przypuszcza, że mogło dojść do pomyłki.

Samo stanowisko komisji nie jest wiążące dla Marszałka Sejmu, a stanowisko Marszałka, które przedstawi Trybunałowi, nie jest wiążące dla Trybunału. W kontekście dotychczasowej silne obrony ustawy dezubekizacyjnej przez obóz PiS jest jednak co najmniej zastanawiające.

W ramach dezubekizacji przywileje emerytalne straciło 38 tys. osób. Ponad 30 tys. spośród nich pracowało po zmianie ustrojowej w wolnej Polsce. Wśród nich są m.in. uczestnicy słynnej operacji Samum czy założyciele CBŚ. To tej grupy, pracującej w służbach po 1990 roku miałoby dotyczyć potencjalne cofnięcie dezubekizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: dezubekizacja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2018

ŁajdactwoWszyscy co głosowali na obecną władzę z chęci zysku to zdrajcy narodu, ludzie bez honoru. Nie powinni już nigdy mieć prawa głosu. Przez takich … Czytaj całość

08-10-2018

Hetman.Pomyłka................................pomyłka to istnienie PiS u władzy,naród mało gramotny intelektualnie to i pomyłki popełnia.

08-10-2018

nie pomyłka!!!diabeł tkwi w szczegółach!!! żaden Kaczyński i Szydło nie mieli prawa stać ponad prawem

Rozwiń komentarze (204)