Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Ustawa dezubekizacyjna. Niemal 40 tys. osób straci część renty lub emerytury. U RPO leży już 1400 skarg

209
Podziel się:

Niemal 40 tys. osób od 1 października będzie otrzymywać niższe emerytury. To osoby objęte tzw. ustawą dezubekizacyjną – byli funkcjonariusze komunistycznej bezpieki lub ludzie, którzy mieli cokolwiek wspólnego z jej działaniem.

Wielka obniżka rent i emerytur. Dezubekizacja wchodzi w życie
Wielka obniżka rent i emerytur. Dezubekizacja wchodzi w życie (Bartosz Wawryszuk)

Niemal 40 tys. osób od 1 października będzie otrzymywać niższe emerytury. To osoby objęte tzw. ustawą dezubekizacyjną - byli funkcjonariusze komunistycznej bezpieki lub ludzie, którzy mieli cokolwiek wspólnego z jej działaniem.
Wchodząca w życie ustawa obniży emerytury i renty wypracowane w okresie "służby na rzecz totalitarnego państwa", czyli od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Nowa wysokość świadczeń nie będzie mogła przekroczyć wartości średniej; w przypadku emerytur to 2100 zł brutto, rent – 1600 zł brutto.

Komu zabrano część renty lub emerytury

Ustaleniem listy osób, którym obniżono comiesięczne świadczenia, zajmował się Instytut Pamięci Narodowej. Jego pracownicy zbierali informacje o przebiegu służby zakwalifikowanych wstępnie do poddania dezubekizacji. Z informacji PAP wynika, że do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA trafiło ponad 49 tys. takich sprawozdań. Decyzje obniżające wydano wobec 39 tys. osób. Różnica wynika m.in. z tego, że dzieci, które pobierały rentę, skończyły już naukę i świadczenia im nie przysługują, a także dlatego, że część osób już nie żyje.

Liczba obniżonych emerytur i rent może zmaleć, gdyż do resortu trafiło 3 tys. wniosków o cofnięcie decyzji. Ustawa przewiduje taką procedurę "w szczególnie uzasadnionych przypadkach". By minister mógł zdecydować o takim ruchu, konieczne będzie wykazanie "krótkotrwałej służby przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnego wykonywania zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

Zobacz także: Każdy zatrudniony otrzymuje taki list. Zobacz, jak go czytać:

Weterani z obniżonymi świadczeniami

Ponadto osoby, którym obniżono świadczenia, mogą skierować sprawę do sądu. Wspierać ich w tym może Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak poinformował naczelnik Wydziału ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy w Biurze RPO Tomasz Oklejak, aktualnie u Rzecznika znajduje się ok. 1,4 tys. wniosków osób, które czują się poszkodowane w związku z tą ustawą. Skarżą się oni na niesprawiedliwe potraktowanie, ponieważ - jak mówią - zostali objęci odpowiedzialnością zbiorową. Wśród nich jest m.in. Gromosław Czempiński, były szef UOP i uczestnik słynnej operacji "Samum".

Inny przykład dotyczy policjanta pionu kryminalnego, który rozpracowywał najbardziej niebezpieczne grupy przestępcze o charakterze zbrojnym. Został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi RP. W 2007 r. odszedł na emeryturę ze stanowiska w CBŚ. Ma trzy miesiące służby w SB.

Jak powiedział Oklejak, wiele wniosków dotyczy osób "z zasługami", które brały udział m.in w Powstaniu Warszawskim. - Mamy wniosek kobiety, która była łączniczką podczas Powstania Warszawskiego, miała wtedy 13 lat, później została zatrudniona na etacie milicyjnym, była sekretarką i ona również podlega pod tę ustawę - powiedział.

kraj
prawo
bezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(209)
Andrzej
6 lat temu
Jak obniżą zarobki prokuratorom stanu wojennego to poseł Piotrowicz pójdzie tam gdzie jego miejsce - pod kościół.
5654
6 lat temu
Chory kraj.....mściwość ludzka nie zna granic .I to czynią katolicy którzy co niedziele jęzor do komuni świetej wysuwają ....to tylko w kraju zwanyn Polska.
.chudyhenio
7 lat temu
Wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy .O 25 lat za późno ! Z jakiej racji Ci co w okrutny sposób znęcali się i torturowali w latach 50-tych niewinnych ludzi mają mieć wysokie emerytury ???
klop
7 lat temu
Nawet Hitlera -winnego śmierci setek tysięcy ludzi -wysłanych na śmierć -nikt nie pozbawił stopnia -KANCLERZA ! A tutaj kraj -POLSKA -KACZYŃSKI -wpada na pomysł pozbawienia stopnia -pośmiertnie generałom stanu wojennego plus ludziom służącym w aparacie bazpieki.Pisiorki.....Wy honoru nie macie .Komu to ma służyć ? W tym Śmiesznym IPN-ie zaginęły akta Esbeckie 130 czołowych dygnitarzy SB-a wy brylujecie katowaniem obniżenia emerytury lub renty wdowie lub milicjantowi który naprawdę tylko łapał złodziei chwaląc się tym jeszcze w prasie? Na kogo ja głosowałem? Pytam się? Na Polskę -czy na was ?Macie mało czasu,wybory niedługo a ludzie patrzą wam na ręce .
ren
7 lat temu
obniżki już były parę lat temu,teraz tylko rozszerzyli na większą ilość osób i lekka korekta do tego co było,nie wiem dlaczego piszecie ,że dopiero pis to wprowadził
...
Następna strona