Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS odmraża ustawę o dezubekizacji armii. Będą mniejsze emerytury dla wojskowych

759
Podziel się:

Sejm wraca do prac nad ustawą o obniżeniu rent i emerytur dla żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Biuro Analiz Sejmowych opublikowało niedawno opinię o projekcie ustawy, z której wynika, że jest ona niezgodna z konstytucją.

PiS odmraża ustawę o dezubekizacji armii. Będą mniejsze emerytury dla wojskowych
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bEChpBpN

Rządowy projekt ustawy o zmniejszeniu rent i emerytur żołnierzy jest bardzo podobny do przyjętej w grudniu ustawy obniżającej świadczenia funkcjonariuszom policji.

W projekcie zapisano, że każdy żołnierz, który przed 31 sierpnia 1990 roku przepracował choćby jeden dzień w jednostce podległej MON, Informacji Wojskowej, Wojskowej Służbie Wewnętrznej czy „innych służb Sił Zbrojnych prowadzących działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze” straci przywileje emerytalne. Niższe świadczenia mają dostać nie tylko żołnierze zawodowi, ale również ci, których objęła zasadnicza służba wojskowa i pracownicy cywilni.

bEChpBpP

Jak szacuje Gazeta Wyborcza, obejmie od 12 do 20 tys. osób i ma przynieść rządowi zysk od 200 do 300 mln zł rocznie.

Po przyjęciu ustawy obniżającej świadczenia funkcjonariuszom policji prace nad dezubekizacją wojska wstrzymano. W kwietniu na stronie biura analiz sejmowych ukazała się opinia do projektu uchwały, co prawdopodobnie oznacza jej "odmrożenie".

Oglądaj też: Waloryzacja emerytur. Policzyliśmy, kto dostanie najwięcej.

bEChpBpV

Analiza nie zostawia na projekcie suchej nitki. Analitycy BAS przywołują opinię Sądu Najwyższego, który uznał, że jest niezgodny z konstytucją i stosuje zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

- Wprowadzenie odpowiedzialności dla wszystkich żołnierzy, wyłącznie ze względu na służbę w zdefiniowanych przez projektodawcę przedziale czasu i jednostkach organizacyjnych MON, niezależnie od indywidualnej oceny postępowania, a także np. stażu pracy, stanowiska, funkcji i faktycznej działalności, budzi poważne wątpliwości - czytamy w konkluzji opinii.

Zdaniem prawników Biura Analiz Sejmowych, "Wprowadzenie tych zmian mogłoby doprowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji zarówno w obszarze społecznym, politycznym, finansowym i prawnym, nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej".

Negatywna opinia nie oznacza jednak, że projekt przepadnie. Dokładnie te same Biuro Analiz Sejmowych miało do poprzedniej ustawy, "dezubekizującej" MSW. Mimo uwag, ustawę przyjęto.

bEChpBpW
bEChpBqq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(759)
muchomorek98
rok temu
Znam kilku wojskowych, którym już obcięto emerytury, ustawa niby zamrożona a już działała.
Dario
2 lata temu
A była może jakaś inna Polska ktoś chciał bronić ojczyzny bo tylko taką miał a była taka dlatego, że zdradzili nas nasi sojusznicy z zachodu najpierw Francja i Anglia a później USA sprzedali nas czerwonym.
adela
2 lata temu
Pisowskie łajno !!!!
bEChpBqr
Emeryt bez pe...
2 lata temu
Byłem żołnierzem zawodowym w czasach PRL-u. Krzywdy żadnej nikomu nie zrobiłem. nikt za mna nie pluje i nie rzuca kamieniami. Ale jeżeli ktoś zabierze mi emeryturę to żeby przezyć pojadę sobie na Rynek Łazarski, kupię kałacha z kompletem amunicji (za ostatnią emeryturę), pojadę do warsiawki i pozbawię życia paru tych mądralińskich. Wsadzą mnie na dozywocie ale będę miał ciepło, sucho, opiekę lekarską i tak sobie dożyję w spokoju do śmierci.
gość
2 lata temu
jeżeli zostaną zabrane lub zmniejszone emerytury wojskowym, którzy słuzyli ojczyźnie czy w latach 70-tych, 80-tych i poźniejszych, to będzie to ostatni gwóźdź do trumny PIS.
...
Następna strona