Notowania

pkb
14.05.2013 10:05

Zaskakujące dane GUS. Polska gospodarka hamuje jeszcze mocniej

Jest to już 6 kwartał z rzędu, kiedy spada tempo wzrostu PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(industrieblick - Fotolia.com)

Gospodarka zwalnia. Świadczą o tym najnowsze wstępne dane GUS. Według nich PKB za I kwartał 2013 roku wzrósł o zaledwie 0,4 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. * *To najsłabszy wynik od 4 lat.

Jest to zaskakująca informacja, gdyż analitycy szacowali, że tempo wzrostu PKB wyniesie 0,7 procent, czyli dokładnie tyle samo, co w ostatnim kwartale 2012 roku.

Pełne dane o PKB w I kwartale GUS poda w piątek, 29 maja o godz. 10.00.

Już pod koniec kwietnia GUS drastycznie skorygował w dół szacunki PKB za okres ostatnich trzech miesięcy 2012 roku. Ostatecznie wzrósł on o 0,7 procent, a nie o 1,1 procent jak szacowano wcześniej.

źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

Gorsze od prognoz dane zwiększają presję na kolejną obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Warto przypomnieć, że na majowym posiedzeniu nieoczekiwanie ścięte zostały stopy do rekordowo niskiego poziomu 3 procent. Marek Belka, prezes NBP, zapowiedział że nie wyklucza kolejnych podobnych kroków również w następnych miesiącach.

Instytut Nauk Ekonomicznych PAN prognozuje, że w tym roku polska gospodarka będzie powoli się ożywiać, a dynamika PKB w całym roku wyniesie 1,5 procent. Tempo wzrostu zwiększy się nieznacznie z 1,1 procent w pierwszym kwartale do 1,9 procent w czwartym kwartale 2013 roku.

Notowania indeksu 20 największych spółek z GPW - na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy giełdowi zareagowali na te dane sprzedażą akcji. Najmocniej tanieją papiery takich spółek jak: Jastrzębska Spółka Węglowa, GTC, KGHM i PKO BP.

Czytaj więcej w Money.pl
Niskie stopy rozruszają gospodarkę? Bzdura Całkiem prawdopodobne, że stopy procentowe spadną jeszcze nawet do 2 procent.
W drugiej połowie roku miało być lepiej. Nie będzie! Nawet najwięksi optymiści rewidują prognozy. Czekają nas nawet trzy trudne lata.
Jest szansa na rozwój polskiej motoryzacji W kuluarach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier ocenił, że pierwszą jaskółką ożywienia było wiosną tego roku uruchomienie produkcji modelu cascada w gliwickiej fabryce Opla.
Tagi: pkb, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz