Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakująco dobre dane z polskiego przemysłu

0
Podziel się:

Według raportu HSBC indeks zatrudnienia wzrósł do najwyższego poziomu od sześciu lat. PMI rośnie szósty miesiąc z rzędu.

Zaskakująco dobre dane z polskiego przemysłu
(industrieblick - Fotolia.com)
bFdMLvfV

Wrześniowe dane PMI, które opublikował właśnie bank HSBC i Markit Economics, sygnalizują poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym szósty miesiąc z rzędu. Główny wskaźnik wzrósł we wrześniu do najwyższego od kwietnia 2011 roku poziomu 53,1 punktów. Analitycy oczekiwali spadku do 52,2 punktów.

Kontynuacja wyraźnego wzrostu liczby nowych zamówień we wrześniu ponownie wpłynęła na wzrost wielkości produkcji w polskim sektorze przemysłowym. Z perspektywy danych historycznych tempo wzrostu wielkości produkcji pozostało mocne, co zaowocowało zwiększeniem poziomu zatrudnienia w najszybszym tempie od ponad sześciu lat.

_ - We wrześniu trzeci miesiąc z rzędu polski indeks PMI rósł w przedziale powyżej 50 punktów, granicy poprawy i pogorszenia sytuacji w sektorze przemysłowym. Średnia indeksu PMI w trzecim kwartale tego roku, która wynosi 52,3, jest najwyższa od drugiego kwartału 2011 roku i wskazuje na wyraźną poprawę warunków w sektorze przetwórstwa przemysłowego w porównaniu z pierwszą połową tego roku, kiedy indeks PMI wyniósł średnio nieco powyżej 48 punktów w obu kwartałach _- podkreśla Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC do spraw Europy Środkowo-Wschodniej.

bFdMLvfX

źródło: Markit Economics

_ - Choć indeksy produkcji i nowych zamówień nieco spadły we wrześniu w porównaniu do sierpnia, wzrost indeksów zapasów pozycji zakupionych i zatrudnienia te spadki zrekompensował. Indeks zatrudnienia wzrósł do najwyższego poziomu od sześciu lat. Jest to szczególnie obiecujące zważywszy na bardzo słaby popyt konsumpcyjny od połowy 2012 roku, przede wszystkim ze względu na słabość rynku pracy _- komentuje ekonomistka HSBC.

_ - Wyniki badania PMI wskazują również na niską presję inflacyjną. Mimo że koszty produkcji rosły w trzecim kwartale tego roku, ceny produktów spadały. Ten kontrast wskazuje na wciąż niewielką możliwość podnoszenia cen przez producentów i sugeruje, że obecne ożywienie wciąż pozostaje potencjalnie niestabilne. Poprawa indeksu PMI w trzecim kwartale potwierdza jednak nasze oczekiwania, że wzrost gospodarczy będzie ulegał stopniowemu ożywieniu po osiągnięciu dna w pierwszym kwartale 2013 roku. Oczekujemy wzrostu PKB na poziomie 2,6 procent rok do roku w 2014 w porównaniu do jednego procenta w 2013 roku - podsumowuje. _

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bFdMLvgy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)