Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Polska zastawka w fazie testów. Będzie tańsza i lepsza niż zagraniczna konkurencja

6
Podziel się:

- Nowy model zastawek implantowanych przezskórnie, opracowywany przez konsorcjum polskich firm, przechodzi właśnie testy na zwierzętach - informuje lider konsorcjum, Centrum Badawczo-Rozwojowe American Heart of Poland. Mogące doprowadzić do przełomu w kardiologii urządzenia wszczepiono już sześciu owcom.

Polska zastawka w fazie testów. Będzie tańsza i lepsza niż zagraniczna konkurencja
(materiały prasowe)

Zabiegi u zwierząt przebiegły prawidłowo. Z obserwacji wynika, że tzw. zastawki TAVI pracują u nich bez zarzutu, a zwierzęta żyją i są w kondycji zadowalającej lekarzy. - To już naprawdę zaawansowany etap, to już jest ten jeden kroczek do pierwszych implantacji u ludzi - mówi kierownik badań przedklinicznych w Centrum Badawczo-Rozwojowym AHP dr hab. Piotr Buszman.

Badania są prowadzane na owcach, z zachowaniem wszystkich standardów bioetycznych. - Z owiec korzystamy dlatego, że ich anatomia i fizjologia jest najbardziej zbliżona do anatomii człowieka, zwłaszcza serce i układ sercowo-naczyniowy są praktycznie identyczne - wyjaśnił Piotr Buszman.

Badanie kliniczne z zastosowaniem zastawek u ludzi planowane jest za 1,5 roku, a wprowadzenie zastawek na rynek - za około 3 lata.

Zastawki serca odpowiadają za prawidłowy kierunek przepływu krwi w organizmie, a dokładniej - zapobiegają jej cofaniu się w trakcie pracy serca. Upośledzenie funkcji zastawki aortalnej regulującej przepływ krwi z lewej komory serca do aorty powoduje cofanie się krwi do serca, co powoduje jego powiększenie, zmniejszenie wydajności pracy i obniżenia rzutu serca, a w konsekwencji prowadzi do niewydolności układu krążenia i oddechowego.

Jak wyjaśnił kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek, częstość występowania wad zastawkowych rośnie wraz z wiekiem, a jednocześnie u takich pacjentów rośnie ryzyko operacyjne.

- Wprowadzenie do praktyki klinicznej zastawek implantowanych małoinwazyjną metodą przezskórną, bez ingerencji kardiochirurgicznej, pozwoliło na leczenie chorych, u których ryzyko chirurgicznej wymiany zastawki jest wyjątkowo wysokie, np. u ludzi w starszym wieku - powiedział.

* Najczęściej wykonywane operacje plastyczne *

W przypadku wielu pacjentów o podwyższonym ryzyku operacyjnym oraz w podeszłym wieku nie istnieją metody alternatywne. Obecnie na rynku są dostępne jedynie zagraniczne zastawki TAVI, ich cena rynkowa ogranicza ich dostęp dla pacjentów.

- Wprowadzenie na rynek zastawki polskiej zrewolucjonizuje pracę w ośrodkach kardiologicznych w całym kraju z uwagi na obniżenie ceny tego wyrobu medycznego i ułatwienie jego implantacji. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, produkt ma szansę nie tylko zaistnieć na polskim rynku, ale stać się mocną konkurencją dla zagranicznych koncernów medycznych - podkreślił kardiolog prof. Paweł Buszman.

Projekt "InFlow", którego celem jest stworzenie pierwszej polskiej niskoprofilowej zastawki aortalnej implantowanej przezskórnie, rozpoczął się w ostatnim kwartale 2015 roku.

Badanie zostało dofinansowane kwotą 11,6 mln zł przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Oprócz AHP SA, w skład prowadzącego je Konsorcjum "CardValve" wchodzą: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Balton Sp.z o.o., Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Politechnika Śląska w Gliwicach, Innovations for Heart and Vessels Sp. z o.o., Instytut Zootechniki PIB.

Łączny koszt projektu stanowi natomiast 14,8 mln PLN, gdyż dodatkowe środki na jego realizację zadeklarowali prywatni konsorcjanci - AHP SA i firma Balton.

Anna Gumułka

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
lol
6 lat temu
polacy ucierpia , polacy straca , polskie firmy upadna , dlaczego nie jest nasze firmy ucierpia , my stracimy , polacy ucierpia ?? a no bo WP niemiecka i mamy szczucie polakow na polakow
Realista
6 lat temu
Węgrom jak Unia obetnie dotacje to Orban pójdzie do Putina i kasę dostanie, ciekawe co będzie jak np. polscy rolnicy nie dostaną dotacji bo unia kasy nie da.
dawna S
6 lat temu
Panie Piotrze, pan nie rozumiesz, że przywilej dla jakiejś grupy może być dyskryminacją pozostałych. Zresztą nawet ten przywilej wiele kobiet postrzega inaczej niż pan.
Realista
6 lat temu
Pewnie tak samo jak wszystkie Polskie wynalazki zostaną za grosze sprzedane prawa do produkcji potentatom z Niemcom lub USA ...a Polskie kliniki będą za grube tysiące kupowały od nich ....tak jest z 99% innowacyjnych wynalazków polskich które zmieniły świat .
Hahaha
6 lat temu
Urządzenia podobno wszczepili już sześciu pis owcom.