Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatory płatnicze w firmach ponownie maleją

0
Podziel się:

W czwartym kwartale ubiegłego roku wartość wskaźnika INP osiągnęła poziom 91,6 punktu.

Zatory płatnicze w firmach ponownie maleją
(Gawalkiewicz/REPORTER)

Polscy przedsiębiorcy opłacają faktury najszybciej od pięciu lat, a Indeks Należności Przedsiębiorstw osiągnął w czwartym kwartale 2013 r. najwyższy poziom od stycznia 2009 r. - wynika z badania _ Portfel należności polskich przedsiębiorstw _ KRD BIG.

Indeks Należności Przedsiębiorstw - to syntetyczny wskaźnik, który pokazuje, jak bardzo zatory płatnicze uderzają w funkcjonowanie przedsiębiorstw. Im łatwiej firmom ściągnąć należności od swoich kontrahentów, tym wyższa jest wartość tego wskaźnika. W czwartym kwartale ub.r. wartość INP osiągnęła poziom 91,6 pkt.

Z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika ponadto, że w minionym kwartale ponad 44 proc. firm nie miało problemów z otrzymaniem zapłaty od swoich kontrahentów albo skala tych problemów maleje. Zmniejszył się także odsetek przedsiębiorstw, które z powodu zatorów płatniczych wstrzymują się z inwestycjami bądź redukują zatrudnienie.

_ Zdecydowanie najmniejsze problemy z otrzymywaniem zapłaty mają przedsiębiorstwa duże, zatrudniające powyżej 250 osób. To efekt stosowanych procedur weryfikacji klientów i odmowy współpracy z tymi nieuczciwymi _ - mówił podczas środowej konferencji prasowej Andrzej Kulik z KRD BIG.

Dodał, że ze sprawą otrzymywania zapłaty za swoje usługi czy towary dobrze poradziły sobie też mikroprzedsiębiorstwa. Zdecydowała o tym m.in. niewielka liczba klientów. _ Zatory płatnicze dużo większy problem stanowią dla firm małych, a zwłaszcza średnich _ - podkreślił.

Z danych wynika też, że średni czas oczekiwania na zapłatę wyniósł w minionym kwartale 3 miesiące i 18 dni, podczas gdy jeszcze kilka kwartałów wcześniej zbliżał się do pięciu miesięcy. Rekordowo niski poziom osiągnęły też wydatki ponoszone przez firmy w związku z nieterminowym regulowaniem płatności przez kontrahentów. Spadły one do poziomu 6,6 proc. wszystkich kosztów działalności.

Jak podkreślił Kulik, zmniejszające się zatory płatnicze sprawiły, że ubyło firm, które z braku terminowej zapłaty od kontrahentów wstrzymywały się z inwestycjami - spadek z 30,9 proc. do 29,1 proc., oraz musiały redukować zatrudnienie - z 10,6 proc. do 8,3 proc.

_ Portfel należności polskich przedsiębiorstw _ to projekt badawczy Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w styczniu 2014 r. na reprezentatywnej próbie ok. 1800 przedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)