Notowania

zatory płatnicze
15.03.2014 13:51

Zatory płatnicze w polskich firmach. Przedsiębiorcom pomogą urzędnicy

Z danych KRD BIG wynika, że niemal osiem na dziesięć przedsiębiorstw ma problem z wyegzekwowaniem należności od kontrahentów. W efekcie zatory płatnicze są jedną z największych barier w rozwoju polskich firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zhang Lianxun/Dreamstime.com)

Przedsiębiorcy skarżą się na zatory płatnicze, bo te hamują rozwój firm - twierdzi Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. 17 marca rusza akcja Biura, która umożliwi przedsiębiorstwom bezpłatne wpisanie dłużników do Krajowego Rejestru Długów.

Z danych KRD BIG wynika, że niemal osiem na dziesięć przedsiębiorstw ma problem z wyegzekwowaniem należności od kontrahentów. W efekcie zatory płatnicze są jedną z największych barier w rozwoju polskich firm. Dlatego KRD BIG po raz 10. ruszy z kampanią społeczną _ Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów _. W trakcie akcji, która rozpocznie się 17 marca i będzie trwać do końca miesiąca, każdy przedsiębiorca będzie mógł bezpłatnie wpisać do Krajowego Rejestru Długów dowolną liczbę niesolidnych dłużników.

Wpisanie dłużnika do KRD - jak podało Biuro - znacznie zwiększa prawdopodobieństwo oddania niezapłaconych należności. Ze zgromadzonych w Rejestrze danych informacje czerpią m.in. banki i firmy leasingowe, a także przedsiębiorcy z sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) ze wszystkich branż. W efekcie firma, która widnieje na liście zadłużonych, napotka na szereg trudności przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań finansowych (np. kredytów, pożyczek), straci także wiarygodność w oczach innych kontrahentów.

_ Upublicznienie danych skłoniło wielu zadłużonych przedsiębiorców do spłaty zadłużenia. Oddanie długu jest bowiem równoznaczne ze zniknięciem z Krajowego Rejestru Długów _ - wskazał prezes KRD BIG Adam Łącki.

Biuro poinformowało, że z poprzednich edycji tej kampanii skorzystało 45 201 firm, które umieściły w KRD 459 034 dłużników. W efekcie małe firmy odzyskały 1,38 mld zł.

_ Firm z sektora MŚP nie stać na utrzymanie działów windykacji czy też opłacanie prawników. Muszą szukać innych sposobów na skuteczne odzyskiwanie zaległych należności _ - podkreślił szef KRD BIG.

Z badania _ Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw _ przygotowanego przez KRD oraz Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wynika, że choć problem zatorów płatniczych maleje, to nadal tylko co piąty przedsiębiorca z sektora MŚP nie ma problemów z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów. Tymczasem to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa dominują w naszym kraju i mają znaczący wpływ na tworzenie polskiego PKB.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: zatory płatnicze, firma, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz