Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy polscy przedsiębiorcy boją się zatrudnić cudzoziemców spoza UE? Na pewno nie branża budowlana

0
Podziel się:

Prawie dwie na pięć firm zatrudnia pracowników spoza UE. Jak się okazuje, najwięcej branża budowlana – tak wynika z badania Stowarzyszenia Interwencji Prawnej "Pracodawcy i pracodawczynie a zatrudnienie cudzoziemców i cudzoziemek".

Niektórzy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają cudzoziemców spoza UE. Jednak nie wszyscy
Niektórzy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają cudzoziemców spoza UE. Jednak nie wszyscy (ARKADIUSZ ZIOLEK)

Prawie dwie na pięć firm zatrudnia pracowników spoza UE. Jak się okazuje, najwięcej branża budowlana – tak wynika z badania Stowarzyszenia Interwencji Prawnej "Pracodawcy i pracodawczynie a zatrudnienie cudzoziemców i cudzoziemek".

Najwięcej cudzoziemców zatrudniają średnie firmy, bo aż 65 proc., trochę mniej sektor małych przedsiębiorstw – 48 proc. Za to mikroprzedsiębiorstwa wskazały, że jedynie u 4 proc. z nich pracują osoby spoza UE.

W badaniu jedna czwarta firm, które zatrudniają cudzoziemców z krajów nie należących do UE, przyznało się, że oferuje im niższe stawki niż polskim pracownikom. Natomiast 42 proc. zaznaczyło, że wszystkim płaci po tyle samo.

"Większość firm nie zatrudniłaby w pierwszej kolejności osób pochodzących z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Afryki Subsaharyjskiej, nawet jeśli ich kompetencje byłyby adekwatne do potrzeb pracodawców" - w raporcie.

Sondaż pokazuje też, że ponad 80 proc. firm obecnie zatrudniających cudzoziemców chce dać pracę kolejnym pracownikom spoza UE.

Zobacz także: Zobacz też: Nowe przepisy utrudniają pracę sezonową cudzoziemcom. Ciężej jest im uzyskać wizy

"Jako państwo nie możemy popełnić błędu naszych zachodnich sąsiadów i patrzeć na zagranicznych pracowników oraz pracowniczki jako na siłę roboczą. Nie możemy też zakładać, że są oni jedynie czasowym rozwiązaniem, a kiedy nie będą potrzebni naszej gospodarce, to wrócą do swoich krajów pochodzenia" – uważają autorzy badania.

Rekomendują także wprowadzenie automatyzacji i informatyzacji systemu legalizacji pracy cudzoziemców. Według ekspertów usunęłoby to konieczność pojawiania się pracodawców w urzędach, a cały system działałby on-line.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)