Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatrudnienie starszych Polaków. Mamy bardzo złe wskaźniki

0
Podziel się:

Ledwie połowa osób w wieku powyżej 50 lat jest w Polsce aktywna zawodowo.

Zatrudnienie starszych Polaków. Mamy bardzo złe wskaźniki
(Emin Ozkan/Dreamstime.com)

Wskaźniki zatrudnienia dla starszych pokoleń Polaków są jednymi z najbardziej niekorzystnych w całej Europie. Z danych jakimi dysponuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że w 2011 roku tylko 49 procent mężczyzn w wieku 50-64 lata było aktywnych zawodowo.

Średnia w Unii Europejskiej wynosiła dla tej grupy 65 procent. Dla kobiet w wieku 50-59 lat wskaźnik ten wyniósł 48 procent, wobec średniej dla Unii w wysokości 63 procent.

Ostatnio te wskaźniki nieco drgnęły na korzyść zatrudnienia osób _ 50+ _. Wyniosły odpowiednio 50 i 51 procent. To jednak wciąż za mało - mówi Anna Świebocka-Nerkowska z PARP-u. Dodaje, że obok osób starszych problemem polskiego rynku pracy są również ludzie młodzi. Jedna czwarta absolwentów nie może znaleźć pracy.

Z danych PARP wynika także, iż od wieku około 45 lat obserwowany jest systematyczny spadek aktywności szkoleniowej i samokształceniowej Polaków. Jedna trzecia osób w wieku 50-64 lata nigdy w życiu nie uczestniczyła w kursach, warsztatach lub praktykach.

Anna Świebocka-Nerkowska zaznaczyła, że w szkoleniach uczestniczą przede wszystkim osoby z wykształceniem wyższym. Dodała, że przy zmieniających się wymaganiach na rynku pracy kursy i szkolenia są nieodzowne.

Czytaj więcej w Money.pl
Zasypują urzędy pracy. Jest lawina ofert Pracodawcy zgłosili ponad 80 tysięcy ofert. To o ponad 34 procent więcej niż przed rokiem.
Rząd chce zmienić czas pracy Polaków PiS już zapowiedziało wniosek o odrzucenie obu projektów w pierwszym czytaniu.
400 milionów złotych trafi do firm. Pod warunkiem, że nie będą zwalniać Tak rząd chce wspierać przedsiębiorców w okresie spowolnienia.
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)