Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Zawadzka: Komisja innowacji będzie sukcesem, ale tylko dla jej uczestników

0
Podziel się:

Po raz kolejny posłowie wykazali się rozbrajającą wiarą w sprawczą moc instytucji, komisji, zebrań, posiedzeń oraz mnożonych bez krztyny powściągliwości ustaw.

Zawadzka: Komisja innowacji będzie sukcesem, ale tylko dla jej uczestników

Nowa komisja sejmowa - zajmująca się innowacjami - stworzyć ma z nas tygrysa gospodarczego Europy, a kto wie, czy i nie świata. Spodziewam się, że powtórzy ona _ sukces _słynnej unijnej strategii lizbońskiej, w której w 2000 roku zadekretowano, że Europa ma stać się najbardziej dynamicznym i konkurencyjnym regionem gospodarczym na świecie i wyprzedzić technologicznie Stany Zjednoczone.Efekty znamy.

Czegóż jednak, jak nie _ papierowego _ - dosłownie i w przenośni - spojrzenia na działanie gospodarki, spodziewać się można po pomysłodawcy powstania komisji, czyli SLD. Wszak jego lider, a obecnie i szef nowego sejmowego tworu, promuje się hasłem: _ Gospodarka jest dla ludzi - nie odwrotnie _. To mniej więcej tak, jakby nawoływał do tworzenia ustaw, które pod hasłem _ Świat jest dla ludzi - nie odwrotnie _ - zapewnią nam słońce przez całe wakacje i co roku białe Boże Narodzenie.

Komisja ma jednak, poza dekretowaniem, _ by Polska rosła w siłę, a ludziom się żyło dostatniej _, także inne ważne zadania. Pełni najważniejsze od pewnego czasu w polskiej polityce funkcje - czyli buduje odpowiedni PR.

Po pierwsze możemy dzięki niej pokazać na forum międzynarodowym, że Polska jako pierwsza w Unii _ akcentuje powagę i sprawę innowacyjności, badań naukowych oraz postępu technicznego poprzez własną komisję _ - jak wyjaśniał podczas posiedzenia Sejmu ważką rolę nowego organu poseł PO Jan Rzymełka. Nieważne nowe wynalazki. Grunt to zaakcentować powagę przez komisję!

[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t20403.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;marzy;o;ministerstwie;innowacyjnosci,174,0,695726.html) Napieralski marzy o ministerstwie innowacyjności
W ten sposób, zdaniem posła, wszyscy w Unii zobaczą, że _ nasz parlament jest wśród tych dynamicznych, młodych i dobrze pracujących _. Genialne rozwiązanie! Chcesz być młody, dynamiczny i ceniony za dobrą pracę? Stwórz komisję!

Kolejny cel powstania komisji jest bardziej zakamuflowany: ma ona otworzyć drogę następnym uszczęśliwiającym nas na papierze gremiom. Pierwsza _ interdyscyplinarna komisja _ ma, zdaniem posła SLD Wacława Martyniuka, _ wskazać drogę rozwoju i powoływania kolejnych _.

Ambicje Napieralskiego i całego SLD na tym się jednak nie kończą. Następny krok to już nowe Ministerstwo Innowacji. - _ Każda instytucja, która będzie wspierała w Polsce rozwój nowoczesnych technologii, jest potrzebna _ - mówił o pomyśle stworzenia nowego resortu Bartosz Arłukowicz z SLD w rozmowie z Polska The Times.

To wskazuje, że komisja z pewnością będzie sukcesem - przynajmniej dla zasiadających w niej posłów. Może powtórzyć nawet osiągnięcia Przyjaznego Państwa. Wprawdzie dla przedsiębiorców i obywateli komisja Palikota zrobiła niewiele, za to dla swojego pomysłodawcy i przez pewien czas przewodniczącego - niemało.

Szef SLD liczy zapewne na podobny efekt promocyjny. Bo trawestując jego hasło: komisja jest dla posłów - nie odwrotnie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t15776.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;skieruje;100;propozycji;zmian,107,0,352363.html) Palikot skieruje 100 propozycji zmian Poseł chce by zmiany w przepisach zaczęły obowiązywać od przyszłego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t88036.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fiasko;strategii;lizbonskiej;czas;na;ue;2020,247,0,577271.html) Fiasko strategii lizbońskiej, czas na UE 2020 Jak informuje szef PE nad nową strategią pracuje już Komisja Europejska.

Autorka jest dziennikarką Money.pl

wiadomości
felieton
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)