Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Zawirowania personalne nie pomogły. Stadnina w Janowie na dużym minusie

231
Podziel się:

Po głośnej wymianie prezesów, słynna na całym świecie stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim, ledwo przędzie.

Końca kłopotów stadniny w Janowie nie widać
Końca kłopotów stadniny w Janowie nie widać (Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER)

Rok po głośnej wymianie prezesów, słynna na całym świecie stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim, ledwo przędzie. Strata w Janowie Podlaskim wyniosła aż 1,5 mln zł – ustaliło radio RMF FM.

Dokumenty, do których dotarli dziennikarze to m.in. uchwała Zgromadzenia Wspólników Stadniny Koni Janów Podlaski, niezatwierdzająca sprawozdania finansowego spółki. Wynika z niej, że hodowla w ubiegłym roku poniosła stratę w wysokości 1 552 731,39 zł.

Aby mieć pojęcie o skali zjazdu stadniny, trzeba porównać ten wynik z poprzednimi latami. Jeszcze pod koniec 2016 r. państwowa placówka była na plusie ok. 81 tys zł. A wyrzucony w niezdrowej atmosferze z pracy Marek Trela zamknął rok 2015 z nadwyżką na koncie w wysokości 3,5 mln zł.

I to wobec Treli toczy się postępowanie o niegospodarność w spółce. Od czasów jego odejścia zmieniła się nie tylko finansowa sytuacja spółki, ale i prestiżowa. Teraz za najlepszą uchodzi hodowla w Michałowie.

Końca kłopotów stadniny w Janowie nie widać

W zasadzie w każdym aspekcie wypada gorzej od czasów, kiedy rządził w niej Trela (był on wieloletnim pracownikiem hodowli). W 2017 r. zysk ze sztandarowej imprezy w Janowie, tj. słynnej aukcji koni arabskich Pride of Poland, wyniósł 410 tys. euro.

Dla porównania – jeszcze w 2016 r., a więc wtedy, kiedy zaczęły się zawirowania wokół stadnin, wyniósł on 1,27 mln euro. A rok wcześniej, przed zwolnieniem Treli stadnina w Janowie zarobiła 4 mln euro.

Lepiej radzi sobie wspomniana wyżej stadnina w Michałowie. Jej zysk też spada, ale nie ma dramatu. W 2017 r. miała 1 mln zysku, rok wcześniej było to 1,7 mln. W 2015 r., przed wylaniem ze stanowiska wieloletniego prezesa Jerzego Białoboka, było to aż 2,3 mln.

W ciągu ostatnich dwóch lat hodowla w Janowie Podlaskim miała aż trzech prezesów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(231)
marek11
6 lat temu
A może hodowla kotów będzie opłacalna?I prezes zaszczyci swoją obecnością
asdf
6 lat temu
Pewnie gdzieś za rok zaczną hodować najlepsze na świecie konie do uboju na pyszną najlepszą na świecie koninę.
Jan
6 lat temu
Gospodarność wg pisu - doskonały przykład Janów Podlaski ! Niedługo tak będzie wyglądać sytuacja w większej części kraju. A ludzie cieszą się bo rząd kupił ich za ich własne pieniądze w postaci 500+
He-Man
6 lat temu
Brawo Dobra Zmiana wszystko potrafi zniszczyć
znachor
6 lat temu
Zniszczyć, zlikwidować a potem wykupić na parę groszy. Tak się to robi panowie komuniści .Tak się to robiło zawsze i robi nadal a pisowcy są w tym mistrzami.
...
Następna strona