Notowania

Stadnina w Janowie Podlaskim ma problemy? Sprzedała słynne konie

Z państwowych stadnin zniknęły geny najbardziej utytułowanej klaczy czystej krwi arabskiej. Urzędnicy sprzedali potomstwo padłej w 2015 r. Pianissimy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ryszard Godlewski/Reporter)
Aukcja w Janowie Podlaskim od kilku lat traci na znaczeniu

Wieloletni prezesi stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie Jerzy Białobok i Marek Trela zostali zwolnieni z pracy w 2015 r. Przedstawiciele PiS zarzucali im wyprzedaż najcenniejszych genetycznie koni. Nie przeszkadzało to nowemu kierownictwu pozbyć się m.in. ogiera Prometeusza, który był bezpośrednim potomkiem legendarnej Pianissimy. Przypomniał o tym na Twitterze poseł PSL Marek Sawicki.

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", zarząd stadniny w Janowie zdecydował o sprzedaży, choć jeszcze w 2016 r. urzędnicy odpowiedzialni za nadzór nad hodowlą przekonywali, że żaden z koni, których matką była Pianissima, nie zostanie sprzedany. Co więcej nie ujawniono, ile na Prometeuszu zarobiono. Poza nim ze stadnin zniknęły "wnuczki" klaczy. Na sprzedaży Pimenty i Penologii stadnina zarobiła łącznie 62,5 tys. euro.

Zobacz też nasz materiał o najsłynniejszej polskiej stadninie:

Rzecznik Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, instytucji nadzorującej stadniny, przekonuje, że sprzedaż nie wpłynęła negatywnie na polską pulę genetyczną koni arabskich. - Stadnina nie sprzedała żadnej z trzech córek klaczy Pianissima, które uważa za cenny materiał genetyczny i które pełnią funkcję klaczy matek - tłumaczył Wojciech Adamczyk.

Według eksperta w dziedzinie koni Marka Szewczyna, powodem sprzedaży koni mogła być pogarszająca się sytuacja finansowa stadnin.

Tagi: rolnictwo, janów podlaski, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2018

jaza PRL-u stadniny miały się bardzo dobrze, były perełkami na tle ponurej polskiej rzeczywistości. Nawet car hołubił te stadniny, a pis je zwyczajnie … Czytaj całość

08-02-2018

S janStadnina w janowie była WIZYTÓWKĄ POLSKI w swiecie A co zrobił z nią PIS rozłożył na łopatki

09-02-2018

ja52wszystkiego czego się dotkną to spieprzą, tragedia

Rozwiń komentarze (286)