Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Marcin Lis
|

Stadnina w Janowie Podlaskim ma problemy? Sprzedała słynne konie

286
Podziel się

Z państwowych stadnin zniknęły geny najbardziej utytułowanej klaczy czystej krwi arabskiej. Urzędnicy sprzedali potomstwo padłej w 2015 r. Pianissimy.

Aukcja w Janowie Podlaskim od kilku lat traci na znaczeniu
Aukcja w Janowie Podlaskim od kilku lat traci na znaczeniu (Ryszard Godlewski/Reporter)
bDfSGiVx

Wieloletni prezesi stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie Jerzy Białobok i Marek Trela zostali zwolnieni z pracy w 2015 r. Przedstawiciele PiS zarzucali im wyprzedaż najcenniejszych genetycznie koni. Nie przeszkadzało to nowemu kierownictwu pozbyć się m.in. ogiera Prometeusza, który był bezpośrednim potomkiem legendarnej Pianissimy. Przypomniał o tym na Twitterze poseł PSL Marek Sawicki.

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", zarząd stadniny w Janowie zdecydował o sprzedaży, choć jeszcze w 2016 r. urzędnicy odpowiedzialni za nadzór nad hodowlą przekonywali, że żaden z koni, których matką była Pianissima, nie zostanie sprzedany. Co więcej nie ujawniono, ile na Prometeuszu zarobiono. Poza nim ze stadnin zniknęły "wnuczki" klaczy. Na sprzedaży Pimenty i Penologii stadnina zarobiła łącznie 62,5 tys. euro.

bDfSGiVz

Zobacz też nasz materiał o najsłynniejszej polskiej stadninie:

Rzecznik Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, instytucji nadzorującej stadniny, przekonuje, że sprzedaż nie wpłynęła negatywnie na polską pulę genetyczną koni arabskich. - Stadnina nie sprzedała żadnej z trzech córek klaczy Pianissima, które uważa za cenny materiał genetyczny i które pełnią funkcję klaczy matek - tłumaczył Wojciech Adamczyk.

Według eksperta w dziedzinie koni Marka Szewczyna, powodem sprzedaży koni mogła być pogarszająca się sytuacja finansowa stadnin.

bDfSGiWa
KOMENTARZE
(286)
esfdc
3 lata temu
Podziękujmy PiS-owskiemu ministrowi rolnictwa.....W trzy lata ZRUJNOWAŁ słynną na cały świat hodowlę koni arabskich ;-((( Bo miał "wazny" powód, poprzedni wieloletni Prezes ZA MAŁO płacił za wynajmowane służbowe mieszkanie,,,,, PiSowski lizus wymienił Go na kolejnego lizusa obecnej władzy, i po trzech latach stadnina pada ;-((((((
siwy280
3 lata temu
Szkoda ze nie opisaliscie "udanej" aukcji koni zorganizowanej przez byłych szefów stadnin która miała przyćmić nieudana aukcję zorganizowana po zmianie kierownictwa. Najlepsza chabeta poszła za całe 12 tys po obnizeniu ceny wywoławczej Euro, prawdziwy sukces, prawda? Wstyd było o tym pisać wiec we wszystkich tefałenach i wyborczych ani słowa
rita
3 lata temu
Ci ludzie nie nadają się do hodowania czegokolwiek. Nawet pleśni i karaluchów. Banda nieuków i ignorantów dorwała się do władzy i niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze.
bDfSGiWb
observatore
3 lata temu
Naszą Ojczyznę czeka taki sam los, jaki spotkał stadniny koni arabskich... Wpierw strasznie dużo pissoff-czenia o "dojnej zmianie" i "złych poprzednikach", plus puszenie się, co to zostanie zrobione. Później blamaż w czasie aukcji, kłopoty finansowe i sprzedaż po cichu najlepszych koni za nędzne grosze! A za chwilę pomoc z kiesy państwa albo upadek stadnin, na co winę PiS zrzuci jak zwykle na Tuska i poprzedników. Typowo po pissoff-sku.
Witia
3 lata temu
Teraz w Janowie będzie hodowla kotów rasy kaczka .
Najnowsze komentarze (286)
astan
2 lata temu
Placz i zgrzytane zębów nawet nie pomogą. 2 lata im potrzeba bylo na wykończenie stadniny. Pewnie ze po klaczch zrebie mozna sprzedać za grosze bo innaczej nie potrafia. Ogier zapewne ma juz kolejke ustawioną. Barany.!!!!
Rusłan
2 lata temu
Król Midas wszystko obracał na złoto, tu mamy nieco inna wersje tej samej bajki...
elabe
3 lata temu
Nawet komuniści nie tykali tych stadnin "politycznie"tylko pozostawiali to w gestii fachowców bo wiedzieli,że to skarb narodowy.Kolekcje Czartoryskich kupili,choć nie musieli bo i tak była polska.Polską hodowle koni arabskich zniszczyli choć była najlepsza na świecie-w dwa lata rozwalili coś, co powstawało pół wieku.I tylko koni żal!
gość
3 lata temu
Pewnie ogier poszedł za takie grosze że chcą to teraz zataić, albo część ze sprzedaży wpadła do jakieś około PiSowej kabzy.
Ola
3 lata temu
Ekspert - Marek Szewczyk nie Szewczyna!
pducyb
3 lata temu
Srebra rodowe ...
zas
3 lata temu
A ŚPIOCH MINISTER JURGIEL CO CHWILA DOSTAJE OD PREMIERA PODWYŻKI LUB NAGRODY !!!!!!!!!!! JEST OK !!!!
ROZCZAK
3 lata temu
TO POCZĄTEK UPADKU POLSKICH FIRM RZĄDZONYCH PRZEZ MISIEWICZÓW
bDfSGiVT
Anioł
3 lata temu
Stadniny nie bedzie, bedzie cyrk
Witia
3 lata temu
Teraz w Janowie będzie hodowla kotów rasy kaczka .
Sasza
3 lata temu
A na koniec zostanie sprzedany dyrektor stadniny tylko ciekawe kto takie beztalencie kupi może trzeba będzie zadać dopłatę bo takiego menadżera nawet ojciec z Torunia nie kupi
rur
3 lata temu
a ktoś dawał więcej ?
ede
3 lata temu
a pokażą siostrę mamy ?
Jaś
3 lata temu
Wszystko zniszczą, zdemolują.
...
Następna strona