Notowania

ceny kawy
29-09-2015 (21:43)

Zbiory kawy w Brazylii ponownie mniejsze niż rok wcześniej. Ceny mogą wzrosnąć

Dwa główne brazylijskie regiony uprawy kawy: Espirito Santo oraz Minas Gerais zanotowały spadek produkcji odpowiednio o 19 i 3,5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay/domena publiczna)
Owoce kawowca, odmiana arabika

Z powodu suszy zbiory kawy będą w tym roku w Brazylii mniejsze o 7 proc. - podało we wtorek ministerstwo rolnictwa tego kraju, będącego największym światowym producentem i eksporterem kawy.

Z komunikatu resortu wynika, że w tym roku Brazylia wyprodukuje ok. 42,15 mln worków (po 60 kg) kawy, czyli o 7 proc. mniej niż w roku 2014, kiedy to zbiory były o 7,7 proc. mniejsze niż rok wcześniej.

To wynik czynników pogodowych: bardzo wysokich temperatur oraz mniejszych opadów deszczu, co negatywnie wpłynęło na rozwój roślin - głosi komunikat.

Dwa główne brazylijskie regiony uprawy kawy: Espirito Santo oraz Minas Gerais zanotowały spadek produkcji odpowiednio o 19 i 3,5 proc.

Ze szczegółowych danych wynika, że Brazylia wyprodukuje w tym roku ok. 31,3 mln worków kawy odmiany arabika oraz ok. 10,9 mln worków kawy robusta.

Kurcząca się podaż na światowym rynku kawy, na którym Brazylia ma dominującą pozycję, może spowodować wzrost cen ziaren służących do parzenia popularnego na całym świecie napoju. Po gwałtownym wzroście na początku 2014 r. ceny kawy od roku powoli spadają.

Tagi: ceny kawy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz