Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbrojeniówka będzie skonsolidowana do 2014 roku

0
Podziel się:

Tutaj chodzi o 130 mld zł przewidziane na najbliższe 10 lat i realną modernizację polskiej armii.

Zbrojeniówka będzie skonsolidowana do 2014 roku
(Bartosz Krupa/East News)

Do 30 czerwca 2014 r. cała zbrojeniówka będzie skonsolidowana w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, resort skarbu tworzy obecnie statut grupy - poinformował minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Szef MSP podkreślił w TVP, że polski przemysł zbrojeniowy jest bardzo rozproszony organizacyjnie. - _ To jest kilkadziesiąt spółek, a nasza armia się modernizuje, a więc musi być odpowiednio wyposażona technologicznie _ - powiedział.

_ - Żeby dokonać sprawnej konsolidacji, Skarb Państwa tworzy obecnie statut Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która będzie spółką akcyjną i będzie koordynować wszystkie zbrojeniowe zamierzenia z punktu widzenia realizacji zapotrzebowania polskiej armii, to są wydatki rzędu 100-130 mld złotych _ - powiedział Karpiński.

Zdaniem ministra dzięki konsolidacji polski przemysł zbrojeniowy stanie się partnerem silniejszym, bardziej uniwersalnym i mocniejszym kapitałowo. Wskazał także na możliwy wzrost eksportu.

_ - Do końca roku przewidziany jest pierwszy etap przedsięwzięcia, a najdalej do 30 czerwca przyszłego roku cała zbrojeniówka będzie skonsolidowana w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przed nami decyzje administracyjne Rady Ministrów i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów _ - zapowiedział minister Karpiński.

W poniedziałek premier Donald Tusk poinformował, że rząd zdecydował o powołaniu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich zapowiedział, że grupa będzie skupiała _ wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące ma rzecz obronności _. Do grupy mają należeć m.in.: Huta Stalowa Wola, Polski Holding Obronny i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych, wśród nich siemianowickie WZM, gdzie produkuje się wozy Rosomak.

Towarzyszący premierowi w Siemianowicach minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak ocenił, że bez skonsolidowanego przemysłu realna modernizacja wojska byłaby niemożliwa. Z kolei minister skarbu Włodzimierz Karpiński zaznaczył, że przy konsolidacji dobrze przecięły się interesy wojska i przemysłu.

_ - Decyzja pana premiera o konsolidacji zbrojeniówki ma kluczowe znaczenie dla tego, żeby przez najbliższe lata realizować plan modernizacji technicznej. Przypomnę, że tutaj chodzi o 130 mld zł przewidziane na najbliższe 10 lat i chodzi o realną modernizację polskiej armii _ - powiedział Siemoniak.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister: Ten przemysł musi się konsolidować _ Na świecie nikt nie dzieli przemysłu na drobne, firmy wszędzie się łączą, by podołać wyzwaniom, które niesie globalny rynek _.
Konsolidacja w PGNiG Spółka PGNIG SPV 4 przejęła udziały sześciu dotychczasowych spółek gazownictwa.
Ważna decyzja chemicznego giganta Jerzy Marciniak, prezes zarządu Grupy Azoty: _ celem jest stworzenie liczącej się w Europie polskiej grupy nawozowo-chemicznej _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)