Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdolność kredytowa spadła. Przez decyzję tego banku

0
Podziel się:

Zaostrzająca się polityka banków oraz decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych doprowadziły do spadku średniej zdolności kredytowej Polaka o 3 punkty procentowe.

Zdolność kredytowa spadła. Przez decyzję tego banku
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Zaostrzająca się polityka banków oraz decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych doprowadziły do spadku średniej zdolności kredytowej Polaka o 3 punkty procentowe w stosunku do poziomu, na którym utrzymywała się ona przez I kwartał 2012.

Dla Kowalskiego oznacza to zmniejszenie wysokości kredytu mieszkaniowego o 15 tys. zł. - podaje serwis e-zdolnosc.pl.

RPP podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc., w wyniku czego zdolność kredytowa statystycznej polskiej rodziny znowu spadła. Przeciętne małżeństwo z dwójką dzieci osiąga dochody w wysokości 7 tys. zł netto.

Dotychczas, jego zdolność kredytowa wynosiła 475 tys. zł, co już stanowiło spadek o 35 tys. zł w stosunku do roku 2011. Serwis e-zdolnosc wyliczył, że obecna zdolność kredytowa zmniejszyła się o kolejne 15 tys. zł i wynosi 460 tys. zł. Zakładając uśrednioną cenę mieszkania za metr w wysokości 5.5 tys. zł, kwota ta pozwala na zakup mieszkania o maksymalnej powierzchni 83 m2 kw przy kredycie mieszkaniowym na 30 lat.
- _ Ceny na rynku nieruchomości ulegają stopniowej obniżce, ale coraz mniej polskich rodzin będzie mogło pozwolić sobie na własne mieszkanie. Spada bowiem zdolność kredytowa statystycznego Polaka, jak i jego realna średnia płaca _ - komentuje Sebastian Owczarski, prezes Dase Financial Group SA , ezdolnosc.pl.

Negatywnie wpływającymi na zdolność kredytową Kowalskiego zmianami są również decyzje RPP o podwyższeniu stóp procentowych i rekomendacja S obowiązująca już praktycznie we wszystkich bankach.

Czytaj więcej o bankach w Polsce w Money.pl
Kredyt hipoteczny krok po kroku Przymierzasz się do zakupu mieszkania? Sprawdź, jak wygląda procedura przyznania kredytu hipotecznego.
Jak banki stosują ustawę antyspreadową? Money.pl pierwszy przedstawia interpretację Ministerstwa Gospodarki, z której wynika, że nie wszystkie banki respektują nowe regulacje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)