Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Żelichowski: To Platforma nie chciała zmian w KRUS

0
Podziel się:
Żelichowski: To Platforma nie chciała zmian w KRUS

Money.pl: Trybunał Konstytucyjny orzekł, że świadczenia zdrowotne rolników w całości opłacane przez państwo to niesprawiedliwość wobec reszty społeczeństwa. Doczekamy się reformy KRUS-u?

Stanisław Żelichowski, przewodniczący klubu PSL: Mamy teraz w Sejmie problem, bo były rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył tylko jedną wąską grupę - rolników. Natomiast tych, którzy funkcjonują na podobnych zasadach jest około 3,5-4 milionów osób. Z tego rolnicy to zaledwie półtora miliona.

Teraz oczekujemy na inicjatywę ministra zdrowia, bo to dotyczy składki zdrowotnej. Jak rozumiem minister zdrowia musi uwzględnić wszystkie grupy, które w takiej samej sytuacji jak rolnicy. Jesteśmy otwarci na rozwiązanie tego tematu. Uważamy jednak że to można było wcześniej zrobić, bo to nie jest tak że dziś dojrzeliśmy po wyroku Trybunału. Ale to będzie kosztowało znacznie więcej niż KRUS, bo trzeba by dołożyć około 6 mld złotych rocznie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t89892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;nie;zlikwiduje;krus,32,0,581664.html) Rząd nie zlikwiduje KRUS Powiedział Pan, że można to było rozwiązać wcześniej, ale przecież PSL nie zgadzał się na żadne zmiany w KRUS-ie.

Ale przepraszam bardzo, to nie tak. To przecież Platforma Obywatelska w zeszłym roku zaproponowała 700 spotkań wiejskich i na każdym spotkaniu obiecywała rolnikom, że prędzej się Platforma rozsypie niż oni cokolwiek zrobią w KRUS-ie. Więc to nie jest wymysł PSL-u.

Powiedział Pan, że trzeba będzie dołożyć 6 miliardów złotych. Na co te pieniądze miały by iść?

Tym rolnikom trzeba dopłacić. Nie można sobie pozwolić na to, że mieszkaniec miasta w zakresie pomocy społecznej jest traktowany na innych warunkach niż mieszkaniec wsi. Do tej pory ten mieszkaniec wsi wpisywany był do ewidencji jako rolnik i miał profity z tego, że płacił mniejszy KRUS. Jeżeli jednak potraktujemy go jak mieszkańca miasta, na tych samych zasadach, to żeby pokryć różnicę w wysokości pomocy to potrzeba na ten cel 6 mld złotych.

Jednak do tej pory to mieszkańcy wsi są na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do tych z miasta.

Ale w końcu trzeba będzie to wyrównać. Jeżeli nie będzie innego wyjścia, to nie może być tak, że część społeczeństwa będzie żyła na granicy ubóstwa na innych zasadach niż reszta.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t114615.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rolnicy;nie;poradza;sobie;ze;skladka;zdrowotna,221,0,699613.html) Rolnicy nie poradzą sobie ze składką zdrowotną Co z rolnikami, którzy mają duże gospodarstwa, osiągają normalne dochody, a mimo to są w KRUS? Dlaczego nie wyłączyć ich z tej ewidencji i nie nakazać działalności na normalnych zasadach?

To wszystko trzeba wyliczyć. Obecnie jest około 217 tysięcy gospodarstw, które w ubiegłym roku osiągnęły dochód. Żeby Polska mogła wygrywać konkurencję żywnościową na rynku europejskim, musimy mieć jakieś 500-600 tysięcy gospodarstw dochodowych. Obecnie mamy półtora miliona, ale prawie 60 procent rolników posiada jeden-dwa hektary, czyli oni mogą być traktowani na takiej samej zasadzie jak bezrobotni, bo oni nie mają dochodu.

Skoro osiągają dochody to dlaczego dalej pozostają na preferencyjnych warunkach w KRUS-ie?

Tylko nie patrzmy w takiej formule, bo jeżeli tych dobijemy podatkami, to nie będziemy mieli 200 tysięcy gospodarstw z dochodem tylko zero.

Ale nie mówimy o dobijaniu, tylko o działalności na normalnych, rynkowych warunkach.

Proszę zwrócić uwagę, że oni pracują na określonym rynku europejskim. Dopłaty dla rolników francuskich, czy niemieckich są nieporównywalnie większe niż dla polskich. Więc żeby dać im szansę na konkurowanie, należy stworzyć im takie same warunki jak mają rolnicy w tamtych krajach.

W tym jest cała rzecz. Na dzień dzisiejszy nie mamy możliwości zapewnienia takich warunków jakie mają rolnicy francuscy czy niemieccy, bo sama Unia Europejska ustaliła kto i jak wysokie ma dopłaty. W związku z tym, żeby polski rolnik mógł utrzymać się na tym rynku próbujemy różnych innych rozwiązań, żeby wygrał na rynku. Dlatego wszyscy są w KRUS.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t83925.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/masz;szklarnie;plac;jak;przedsiebiorca,101,0,621669.html) Masz szklarnie, płać jak przedsiębiorca Zdaniem resortu finansów obecne podatki to relikt przeszłości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t90453.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/psl;na;wlasna;reke;chce;zmieniac;zus,250,0,584698.html) PSL na własną rękę chce zmieniać ZUS To odpowiedź na projektowaną przez Tuska reformę rolniczego KRUS-u.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)