Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zimny prysznic dla Polski

0
Podziel się:

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uważa, że Polska dokonała w ostatnich trzech latach niewielkiego postępu w poprawie klimatu do inwestowania, mimo postępu w przebudowie gospodarki. Według EBOR Polska musi zwiększyć zdolność przyciągania inwestycji i tworzenia miejsc pracy

Zimny prysznic dla Polski

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uważa, że Polska musi zwiększyć zdolność przyciągania inwestycji i tworzenia miejsc pracy. Polska dokonała w ostatnich trzech latach niewielkiego postępu w poprawie klimatu do inwestowania, mimo postępu w przebudowie gospodarki.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju opublikował we wtorek raport dotyczący strategii dla Polski:

"Po to, by stawić czoła konkurencyjnym presjom stwarzanym przez członkostwo w UE, a zwłaszcza dla uporania się z problemem bezrobocia, którego stopa sięga 20 proc. ogółu siły roboczej, Polska musi zwiększyć zdolność przyciągania inwestycji i tworzenia miejsc pracy" - stwierdza EBOR w swoim opracowaniu.

Strategia ostrzega, że "Polska musi przyspieszyć reformy, które straciły na dynamice i poskromić skłonność do utrzymywania wysokich deficytów fiskalnych":

"Polska osiągnie swój potencjał wzrostu tylko wówczas, gdy poprawi otoczenie dla biznesu z myślą o przyciągnięciu większego napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich, zmodernizuje infrastrukturę i będzie tworzyć przewidywalne i stabilne otoczenie podatkowe" - dodaje raport.

Wśród zaległości EBOR wskazuje na niedokończony proces prywatyzacji, restrukturyzację dużych, państwowych przedsiębiorstw i dostosowanie rolnictwa do nowych warunków.

EBOR gotów jest przyjść Polsce z pomocą w sprostaniu tym wyzwaniom, oferując pomoc w trzech dziedzinach:

W sektorze przedsiębiorstw Bank zamierza dbać o to, by działania władz miały na uwadze przyciągnięcie zagranicznych inwestycji bezpośrednich, zwłaszcza europejskich i nieeuropejskich małych i średnich firm. Na tym polu działań EBOR będzie dbał o restrukturyzację, modernizację, konsolidację i regionalną ekspansję polskich firm.

Jedną z form działania EBOR będzie udział w prywatyzacji, zwłaszcza w trudnych sektorach hutnictwa, produkcji energii, gazownictwie i przemyśle chemicznym.

"Ważne znaczenie będzie miało w tym względzie zwiększenie bazy kapitałowej firm rozwijających się lub zorientowanych na eksport" - stwierdza raport.

Na drugim polu działania, w sektorze finansów, EBOR będzie dbał o to, by małe i średnie firmy miały dostęp do kapitału obrotowego. W tym kontekście raport zapowiada zwiększenie istniejących programów i udostępnienie nowych instrumentów z myślą o poszerzeniu zakresu usług finansowych.

EBOR deklaruje zainteresowanie czołowych firm działających na polu usług bankowych i finansowych: BGŻ, PKO BP, PZU i warszawskiej giełdy.

Trzecim polem, na którym EBOR zamierza się angażować w Polsce jest infrastruktura i środowisko. Chce tu m.in. współpracować z ogólnokrajowymi i lokalnymi władzami w efektywnym zagospodarowaniu środków unijnych. Nadal też będzie wspierał modernizację i restrukturyzację kolejnictwa.

EBOR zaangażował w Polsce 2,8 mld euro na 130 projektów. Dalsze 7 mld euro uruchomił we wspólnych projektach z polskimi partnerami.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)