Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ziobro chce chronić zakłady azotowe. Ma pomysł

0
Podziel się:

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, która ma zagwarantować kontrolę
państwa nad zakładami azotowymi w Puławach i Tarnowie.

Ziobro chce chronić zakłady azotowe. Ma pomysł
(azoty.tarnow.pl)

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, która ma zagwarantować kontrolę państwa nad zakładami azotowymi w Puławach i Tarnowie. Złoży też doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy prywatyzacji tych zakładów.

Poinformowali o tym lider SP Zbigniew Ziobro oraz pełnomocnik tej partii na Lubelszczyźnie Jarosław Żaczek.

Ziobro powiedział, że projekt ustawy ma zapobiec wrogiemu przejęciu zakładów w Puławach i Tarnowie. Podkreślił, że nieprzemyślane prywatyzacje doprowadziły już do dramatycznych konsekwencji w polskich przedsiębiorstwach. Przywołał przykład fabryki samochodów w Tychach, gdzie Fiat zapowiedział zwolnienie 1,5 tys. pracowników.

Żaczek, który we współpracy ze związkami zawodowymi przygotował projekt ustawy dotyczącej zakładów w Puławach i Tarnowie podkreślił, że obie te spółki są nadal wpisane do programu prywatyzacji na lata 2012 - 2013. Jego zdaniem w obecnej sytuacji prawnej przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa nie są w stanie zagwarantować prawidłowego przebiegu konsolidacji, a później prywatyzacji tych zakładów i zabezpieczyć _ długofalowy interes Skarbu Państwa _.

Zakładów tych nie należy prywatyzować - uważa Solidarna Polska - i stąd inicjatywa legislacyjna. _ - Zapisy tej ustawy gwarantują kontrolę Skarbu Państwa (nad zakładami w Puławach i Tarnowie - PAP) niezależnie od tego jak będzie przebiegał proces konsolidacji, kto będzie podejmował decyzje, jaki będzie układ polityczny w przyszłości _ - podkreślił Żaczek. Projekt ustawy ma być wniesiony do Sejmu w poniedziałek.

W poniedziałek też Solidarna Polska ma złożyć w Prokuraturze Generalnej doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa _ w sprawie prywatyzacji Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce _. Przestępstwo miałoby polegać - jak wynika z kopii doniesienia rozdanych dziennikarzom - na _ usiłowaniu wyrządzenia znacznej szkody przedsiębiorstwu oraz przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych _.

Jak głosi uzasadnienie doniesienia, czynności podjęte przez urzędników Skarbu Państwa w procesie konsolidacji tych spółek mogą doprowadzić m.in. do szkód w majątku Skarbu Państwa, zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego kraju a także interesów branży rolniczej.

W listopadzie tego roku Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach i Zakłady Azotowe Puławy zawarły umowę, która przewiduje ich konsolidację w ramach jednej grupy kapitałowej i określa zasady współpracy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)