Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ziobro
10.04.2006 16:53

Ziobro zbada kulisy zbiórki oraz inwestycji Radia Maryja

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, działając jako Prokurator Generalny, "podda szczegółowej analizie" poruszone przez dziennikarzy zagadnienia dotyczące zbiórki pieniędzy, zakupu świadectw udziałowych NFI oraz inwestycji giełdowych Radia Maryja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, działając jako Prokurator Generalny, "podda szczegółowej analizie" poruszone przez dziennikarzy zagadnienia dotyczące zbiórki pieniędzy, zakupu świadectw udziałowych NFI oraz inwestycji Radia Maryja - zapowiedział asystent ministra Paweł Wilkoszewski.

"W szczególności zbadana zostanie kwestia istnienia przesłanek uzasadniających podjęcie postępowań sprawdzających, które miały się zakończyć - jak informuje prasa - odmową wszczęcia dochodzenia. Wszystko to nastąpi po powrocie Ministra Sprawiedliwości z wcześniej zaplanowanegoKasjer Radia Maryja" o. Jan Król zainwestował świadectwa udziałowe NFI, przekazane przez słuchaczy w latach 1997-98 na ratowanie Stoczni Gdańskiej, w giełdową spółkę ESPEBEPE ze Szczecina wyjazdu służbowego, który kończy się w środę. O podjętej decyzji Minister poinformuje opinię publiczną" - czytamy w komunikacie.

O sprawie napisała sobotnia "Gazeta Wyborcza". Według niej "kasjer Radia Maryja" o. Jan Król za pośrednictwem pełnomocnika Aleksandra R. zainwestował świadectwa udziałowe NFI, przekazane przez słuchaczy w latach 1997-98 na ratowanie Stoczni Gdańskiej, w giełdową spółkę ESPEBEPE ze Szczecina, której upadłość ogłoszono w 2002 r.

Według "GW" Radio Maryja zgromadziło od 600 tysięcy do miliona świadectw, których cena jednostkowa wahała od 60 do 160 zł. Część z nichRadio Maryja zgromadziło od 600 tysięcy do miliona świadectw udziałowych, których cena jednostkowa wahała od 60 do 160 zł. zamieniono na akcje szczecińskiej spółki.

Autorzy publikacji wskazali, że po upadłości spółki o. Król i jego pełnomocnik Aleksander R. zostali z niespłaconą czteromilionową pożyczką bankową, pod której zastawem były weksle. Miała je wykupić za 2 mln zł, pochodzące z konta rozgłośni, Warszawska Prowincja Redemptorystów, spłacając część pożyczki.

Reakcją na artykuł "GW" był komunikat odczytany w sobotę na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Podkreślono w nim, że informacje gazety "niewiele mają wspólnego z rzeczywistością i są nieprawdziwe". Potwierdzono jednak, że Warszawska Prowincja Redemptorystów "pozyskała" świadectwa udziałowe NFI i zamieniała je na akcje giełdowej spółki ESPEBEPE.

"Rzeczywiście Warszawska Prowincja Redemptorystów (właściciel Radia Maryja - PAP) pozyskała świadectwa NFI, jeśli pamięć nas nie myli, o wartości nominalnej około 15 złotych. W pewnym momencie podjęto decyzję o ich dematerializacji, a to można było uczynić poprzez otwarcie rachunku Radio Maryja: Nasi doradcy proponowali nam, być może cynicznie, że warto kupić akcje takich spółek giełdowych, które są nabywane przez banki czy środowiska finansowe. Wybrano spółkę ESPEBEPEinwestycyjnego w biurze maklerskim, tak też uczyniono" - napisano w komunikacie, pod którym nikt się nie podpisał.

Przyznano też, że przy dokonaniu operacji korzystano z pomocy osób trzecich, których wiedza i kompetencja nie budziła zastrzeżeń.

"Nasi doradcy proponowali nam, być może cynicznie, że warto kupić akcje takich spółek giełdowych, które są nabywane przez banki czy środowiska finansowe. Wybrano spółkę ESPEBEPE, m.in. dlatego, że znaczącym inwestorem w akcje tej spółki była grupa kapitałowa bardzo dynamicznie rozwijającego się banku, a także osoby uchodzące za zawiadujące finansami potężnej grupy. Daliśmy się przekonać i zezwoliliśmy na zakup" - podkreślono.

Wskazano, że spółka okazała się "dziwną inwestycją". "To co się stało do tej pory jest zagadkowe. Znakomita spółka, zatrudniająca bardzo dużo pracowników, rzetelnie wykonujących swoje powinności ogłosiła upadłość. Pracę stracili niewinni ludzie, a pieniądze ogromna rzesza akcjonariuszy" - dodano.

"Nie pogodziliśmy się z tą sytuacją. Powierzyliśmy zbadanie tej sprawy adwokatom (...) Nasi adwokaci rozpoczęli przygotowywanie oficjalnego zawiadomienia o przestępstwie do organów ścigania. W tym celu, m.in. nawiązali kontakt, na razie werbalny, z organami ścigania" - zakomunikowano.

W komunikacie wyrażono też nadzieję, że upublicznienie sprawy przez 'GW' "przed rozpoczęciem aktywności przez organy ścigania, nie zaszkodzi dochodzeniu prawdy".

Tagi: ziobro, radio maryja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz