Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Złe wiadomości dla grzejących gazem

0
Podziel się

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę cen. Nowa taryfa zacznie obowiązywać już od połowy lipca.

Złe wiadomości dla grzejących gazem
(Anutkate/Dreamstime.com)
bDJAfTPF

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG, poinformowała spółka w komunikacie. Nowa taryfa zakładając wzrost cen gazu od 5,4 proc. do 7,3 proc. będzie obowiązywać od 15 lipca.

_ Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa informuje, że w dniu 30 czerwca 2011 roku PGNiG powziął wiadomość w sprawie taryfy dla paliw gazowych PGNiG zatwierdzonej decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. (...) Taryfa wchodzi w życie zgodnie z zapisami art. 47 ust. 4 Ustawy Prawo energetyczne, czyli po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dni od dnia jej opublikowania. Na podstawie powyższego przepisu, termin wejścia w życie taryfy został ustalony na dzień 15 lipca 2011 roku _ - czytamy w komunikacie.

Taryfa w zakresie dostarczania paliw gazowych, która ostatecznie będzie obowiązywać w rozliczeniach z odbiorcami od 15 lipca do 31 grudnia br., podano także.

bDJAfTPH

PGNiG miało 1023,20 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2011 roku wobec 995,57 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 1178,95 mln zł wobec 1226,89 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 7045,01 mln zł wobec 6632,83 mln zł rok wcześniej.
_ Podstawowym uzasadnieniem dla zmiany taryfy jest znaczący wzrost kosztów importu gazu związany z rosnącymi od początku roku notowaniami cen ropy. Aktualnie obowiązująca taryfa kalkulowana była przy cenie baryłki ropy na poziomie ok. 80 dolarów, natomiast obecnie utrzymuje się ona na poziomie ponad 110 dolarów. Jednocześnie PGNiG SA musi zachować zdolność kontynuowanie kosztownego programu poszukiwania nowych złóż gazu, w tym także łupkowego, co przełoży się na stabilizację cen w kolejnych latach _ - czytamy dalej.

Co istotne, m.in. dzięki prowadzeniu właściwej polityki finansowej w spółkach dystrybucyjnych, wchodzących w skład grupy kapitałowej PGNiG, możliwa była obniżka opłat sieciowych (m. in. średnia opłata za dystrybucję gazu spadnie o blisko 1 proc.). W efekcie wzrost rachunków dla odbiorców indywidualnych jedynie nieznacznie przewyższy poziom inflacji, podano także.

_ W wyniku wprowadzenia nowej taryfy, rachunki odbiorców indywidualnych, którzy wykorzystują w gospodarstwie domowym gaz do przygotowania posiłków (dotychczasowa grupa taryfowa W-1) wzrosną miesięcznie średnio o 1,28 zł (5,4 proc.). Odbiorcy z dotychczasowej grupy taryfowej W-2, pobierający gaz dla celów przygotowania posiłków i podgrzania wody, zapłacą średnio miesięcznie więcej o 5,55 zł (6,3 proc.). Odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem (dotychczasowa grupa taryfowa W-3) zapłacą średnio o 22,62 zł (7,3 proc.) więcej miesięcznie. Nie ulegają zmianie stawki opłat abonamentowych, związanych z obsługą handlową klientów _ - wyliczono.

Czytaj w Money.pl

bDJAfTQi
kraj
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)