Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złe wieści dla kierowców. Tankowanie będzie coraz droższe

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu paliwa będą droższe. Wszystko za sprawą sytuacji w Libii - prognozują analitycy.

Złe wieści dla kierowców. Tankowanie będzie coraz droższe
(ianmunroe/CC/Flickr)

W przyszłym tygodniu paliwa będą droższe. To wynik sytuacji w Libii - prognozują analitycy. Według nich litr 95 będzie kosztować 4,91-5,04 zł, oleju napędowego około 4,78-4,87 zł.

_ - Świat bacznie przygląda się Libii i jej kłopotom, bowiem jej ropa w znacznym procencie zasila rynek włoski (30 proc. eksportu) i innych krajów europejskich. Ewakuacja koncernów i groźby podpalenia pól (naftowych) przez dyktatorską władzę potęgują tylko niepewność w świecie _ - napisali analitycy e-petrol.pl.

Ich zdaniem należy zwrócić uwagę na szybkość rozprzestrzeniania się buntu w innych krajach arabskich, a także w Iranie. - _ To w nich znajdują się bowiem potężne złoża ropy, które mogłyby zostać zajęte, a wtedy ich eksploatacja byłaby utrudniona. (...) Zmiany cen ropy powoli zaczynają doskwierać wszystkim użytkownikom samochodów w Europie _ - zauważają.

Libia, która produkuje dziennie 1,6 mln baryłek ropy, jest dziewiątym producentem tego surowca w OPEC. Ma też największe rezerwy ropy w Afryce

Według e-petrol.pl. z ostatniego monitoringu cen na polskich stacjach paliw, przeprowadzonego 22 lutego, wynika, że już w tym tygodniu wzrosły koszty tankowania na stacjach, a prognozy przewidują, że był to dopiero początek poważniejszej korekty.

_ - Tak jak zapowiedzieliśmy, dla kierowców ostatnie wahania cen sprawią, że na pylonach stacji paliw w dalszym ciągu dominować będą podwyżki. Drożej będzie trzeba zapłacić zarówno za oba gatunki benzyn jak i olej napędowy. (...) Przyjemną niespodziankę, podczas płacenia za tankowanie, mogą mieć wyłącznie tankujący LPG. Z powodu spadków cen w sprzedaży hurtowej, autogaz powinien potanieć, nawet do 2,34-2,55 zł za litr i tym samym stać się jeszcze bardziej konkurencyjny cenowo wobec benzyny _ - dodano.

Jak poinformowało biuro Reflex, podwyżki cen paliw, jakie rafinerie zaserwowały w mijającym tygodniu mogą być kontynuowane. -_ Krajowy rynek paliw pozostaje pod silną presją sytuacji geopolitycznej w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Kolejny tydzień z rzędu notujemy podwyżki cen paliw na poziomie hurtu, ale w porównaniu ze zmianami z ubiegłego tygodnia zwyżki są dwukrotnie większe. W efekcie w okresie od 11 do 25 lutego ceny benzyn w sprzedaży hurtowej wzrosły o około 200 PLN (netto) na metrze sześciennym, natomiast oleju napędowego od 153 do 181 PLN (netto) na metrze sześciennym _ - napisano.

W ocenie Reflex, analiza sytuacji na rynku hurtowym wskazuje, że podwyżki cen na stacjach odnotowane w tym tygodniu będą kontynuowane w kolejnych dniach. _ Ceny paliw mogą w przyszłym tygodniu wzrosnąć o kolejne 5-10 groszy na litrze _ - dodano.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, zdrożała rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 69 centów do 97,97 dol. Na giełdzie ICE Futures Europe w Londynie baryłka ropy Brent w dostawach na kwiecień drożeje o 1,36 dol. do 112,72 dol.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t111266.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/benzyna;po;5;25;zl;diesel;po;5;zl;egipt;to;pretekst,33,0,764705.html) Benzyna po 5,25 zł. Diesel po 5 zł. Egipt to pretekst Ceny idą w górę, bo na rynku panuje niepewność, którą wykorzystują spekulanci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/benzyna;za;ponad;5;zl;psl;ma;pomysl,80,0,763728.html) Benzyna za ponad 5 zł. PSL ma pomysł Marek Sawicki uważa, że warto wrócić do pomysłu ruchomej akcyzy.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)