Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Złoto ma konkurencję. Chcą 6 tys. euro za jeden kilogram tego cudu natury

14
Podziel się:

Białe trufle osiągnęły we Włoszech rekordową cenę 6 tysięcy euro za kilogram. Dane te pochodzą z giełdy w Albie na północy, która wyznacza ceny na krajowym rynku. Powodem znacznego ich wzrostu są pogodowe anomalie tego roku: długie upały i wyjątkowa susza.

Białe trufle są raczej niedostępne w Polsce, ale z czarnym można się w lesie spotkać.
Białe trufle są raczej niedostępne w Polsce, ale z czarnym można się w lesie spotkać. (Shutterstock/francesco de marco)

Białe trufle osiągnęły we Włoszech rekordowe 6 tysięcy euro za kilogram. Dane te pochodzą z giełdy w Albie na północy, która wyznacza ceny na krajowym rynku. Powodem znacznego ich wzrostu są pogodowe anomalie tego roku: długie upały i wyjątkowa susza.

Związek włoskich rolników Coldiretti zauważył, że pobite zostały rekordy z ostatnich lat: 5000 euro za kilogram w 2012 r. i 4500 euro w 2007.

Gleba, w której rosną i dojrzewają trufle - przypomnieli eksperci - powinna być chłodna i wilgotna, a takich warunków brakowało w ostatnich miesiącach. Na północy, między innymi w Piemoncie susza utrzymuje się także tej jesieni. W niektórych rejonach deszcz nie padał od czterech miesięcy.

W związku z inauguracją sezonu zbioru trufli poinformowano, że we Włoszech zajmuje się tym oficjalnie 200 tysięcy osób. Zbieracze ci są dostawcami do sklepów i restauracji. Obroty tej branży szacuje się na pół miliarda euro rocznie.

Zobacz także: Jak się szuka trufli?

Przypomnijmy, że trufle można też spotkać w Polsce. Lasy Państwowe inwestują w nie od kilku lat. Projekt wart 2 miliony złotych to kilka plantacji, których lokalizacja jest ściśle strzeżona przed ewentualnymi złodziejami.

- To inwestycja w bioróżnorodność. Trzeba pamiętać, że trufle przed II wojną światową stosunkowo często można było spotkać w naszych lasach. My chcemy przywrócić ten stan - deklarowała nam rok temu profesor Dorota Hilszczańska, naukowiec z Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Trufla to bowiem nie jest zwykły grzyb, który jak pospolita pieczarka czy inny boczniak potrzebuje grzybni z substratem, ciemnego pomieszczenia i będzie rósł jak zboże. Skoro chce się zbierać "białe złoto", jak się trufle określa, to trzeba zainwestować. I czekać.

- To grzyby mykoryzowe rosnące w symbiozie z drzewami. Na swoich plantacjach zaczynamy więc od sadzenia drzew, które mają już rozwiniętą wstępnie mykoryzę. Utrzymywanie się mykoryz na korzeniach jest kluczowe, aby w przyszłości pojawiły się trufle. Czasem trzeba na to poczekać pięć, czasem dziesięć, a czasem nawet 20 lat - tłumaczyła pierwsza w Polsce plantatorka trufli. Jej wystarczyło osiem lat i trzy plantacje.

Jak dodawała w wyborze miejsca truflowego ogrodu, kluczowa są temperatura, odpowiednie nasłonecznienie, a także suma opadów. Najważniejsza jest jednak gleba. Ta musi mieć odpowiednio wysokie pH i być bogata w wapń. Grzyby wyrosną więc tylko na glebach typu czarnoziem lub rędzina, których udział stanowi około 1 proc. areału wszystkich gleb w Polsce.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
wędkarz
6 lat temu
po Czernobylu grzyby zawierają wysoki poziom cezu 137, smacznego !
vcc
7 lat temu
podobno na tym portalu finansowym był tytuł ze trufle kosztują więcej niż złoto!! tylko pózniej go zmieniono!! gratuluje autorowi artykulu!!
Alex
7 lat temu
nie wiedziałem że cena wzrosła. Już wszystko rzucam i idę zbierać.
Juzek
7 lat temu
Ale gdzie i komu to spredac za 6 tys Euro nawet gyby je miec!
wasal lasu
7 lat temu
lasy sa panstwowe czyli nasze kazdego z nas a te ludziki z wiejskiej mysla ze rozumy pozjadali poczekam na spokojnie na nastepna wojne swiatowa, selekcja naturalna zrobi swoje wszyscy sie nie ukryjecie i wszsycy swoich rodzin nie zabiora.