Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Złoty traci. NBP jest gotowy do działania

0
Podziel się

- Jesteśmy przygotowani, aby łagodzić skutki kryzysu - zapowiadają przedstawiciele banku centralnego. Ujawniają, że...

Złoty traci. NBP jest gotowy do działania
(Reporter)
bDAbXzsR

Narodowy Bank Polski ma duże i wciąż rosnące rezerwy walutowe i jest gotów przeciwdziałać nadmiernemu osłabieniu złotego i dużym wahaniom jego kursu - poinformował wiceprezes NBP Witold Koziński.

_ - Mamy duże i rosnące rezerwy walutowe i jesteśmy zawsze gotowi, aby przeciwdziałać nadmiernemu osłabieniu złotego i dużym wahaniom kursu złotego. Ewentualne zaburzenia związane ze statusem Grecji w strefie euro nas bezpośrednio nie dotkną, jeśli miałoby to jednak wpływ, NBP jest przygotowany, aby łagodzić skutki ewentualnego kryzysu _ - powiedział dziennikarzom Koziński.

Wiceprezes dodał, że ma nadzieję, że Grecja pozostanie w strefie euro. _ Jest jednak prawdopodobne, że nowe wybory 17 czerwca nie przyniosą koalicji zdolnej utrzymać Grecję w strefie euro _ - mówił.

bDAbXzsT

_ - Do momentu wyborów w Grecji na rynku złotego będzie panować duża zmienność mimo, że Polska jest postrzegana jako rynek stabilny - _ oświadczył tymczasem wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. _ Jedyna pozytywna dana, jaką zaobserwowaliśmy na wczorajszym przetargu i rynku długu to to, że jest on stabilny. Widać, że stabilna grupa inwestorów czuje się komfortowo z polskim ryzykiem. Można powiedzieć, że jesteśmy na rynku długu take heaven _ - powiedział.

_ - Fundamentalnie jesteśmy postrzegani stabilnie, co może mieć przełożenie na stabilizację na rynku walutowym. Myślę, że będzie jednak bardzo duża zmienność do wyborów w Grecji na przykład związana z sondażami, a wynik wyborów będzie miał kluczowe znaczenie dla tego, co wydarzy się dalej _ - dodał.

Tak kształtował się kurs złotego od początku roku

Przy obecnych trendach, niektórzy analitycy nie wykluczają wręcz rozpadu Eurolandu. W tym tygodniu kurs euro w stosunku do dolara był najniższy od 4 miesięcy. Zaniepokojeni rozpisaniem nowych wyborów w kraju klienci greckich banków w poniedziałek i wtorek wycofali z nich ponad 1,2 mld euro, czyli ok. 0,75 proc. wszystkich depozytów. Rosną koszty obsługi długu Hiszpanii i Włoch; tzw. spread hiszpańskich obligacji względem postrzeganych za najbezpieczniejsze niemieckich papierów przekroczył 5 proc. Zagrożony jest hiszpański system bankowy, pomimo nacjonalizacji spadają akcje kluczowego pożyczkodawcy Bankia.

bDAbXzsZ

Jak wskazało źródło, szefowie państw spoza UE są szczególnie zaniepokojeni prognozami gospodarczymi kontynentu oraz niepewną sytuacją Grecji. Politycy w UE posuwają się nawet do gróźb wykluczenia Aten ze strefy euro, jeśli Grecja nie dotrzyma zobowiązań ws. reform wynikających z pakietu pomocy UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

O unijnej strategii wzrostu 23 maja podczas nieformalnego szczytu UE w Brukseli mają rozmawiać szefowie państw i rządów; decyzje mają podjąć na formalnym szczycie w czerwcu.

Poza reformami strukturalnymi w krajach UE, dotychczas jedyną konkretną prowzrostową propozycją jest podniesienie aktywów Europejskiego Banku Inwestycyjnego o 10 mld euro, by mógł udzielić pożyczek i wsparcia dla europejskich projektów na łączną kwotę 60 mld euro. EBI miałby np. emitować obligacje (tzw. project bonds) przeznaczone na finansowanie inwestycji w unijną infrastrukturę.

Czytaj więcej w Money.pl
Każdy zapłaci 10 tys. zł za wyjście Grecji ze strefy euro Największe koszty poniosą sami Grecy oraz podatnicy krajów Eurolandu. PKB Polski skurczy się o 1,8 mld złotych.
Jest reakcja rządu na osłabienie złotego -_ Skala zawirowań greckich będzie miała jeszcze wpływ na złotego _ - mówi wiceminister Dominik Radziwiłł.
Indeksy 30 proc. w dół. Zobacz, co później O tym, że Grecja będzie musiała wyjść ze strefy euro, przekonani są ekonomiści pytani przez Money.pl. Mówią też, co czeka rynki.
bDAbXzta
bDAbXztu
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)