Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
arabia
22.10.2011 08:50

Zmarł następca saudyjskiego tronu

Pierwszy wicepremier, książę Sultan ibn Abd al-Aziz as-Saud nie żyje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Saudyjski następca tronu i pierwszy wicepremier, książę Sultan ibn Abd al-Aziz as-Saud zmarł nad ranem za granicą w następstwie choroby - poinformował pałac królewski w Rijadzie, na który powołują się saudyjskie media państwowe. *

W komunikacie nie sprecyzowano, gdzie za granicą, ani z powodu jakiej choroby nastąpił zgon.

83-letni Sultan przebywał od czerwca na leczeniu w Stanach Zjednoczonych. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy wtorek w Rijadzie.

Książę był przyrodnim bratem króla Arabii Saudyjskiej Abd Allaha ibn Abd al-Aziza as-Sauda. Przez prawie cztery dekady sprawował urząd ministra obrony i ministra lotnictwa cywilnego.

Jego śmierć otwiera na nowo sprawę sukcesji po obecnie sprawującym władzę monarsze. 87-letni Abd Allah ma poważne problemy zdrowotne, głównie z kręgosłupem.

Arabia Saudyjska jest największym producentem ropy naftowej spośród krajów OPEC; państwo to kontroluje też ponad jedną piątą światowych zasobów tego surowca i jest ważnym sojusznikiem USA w regionie Bliskiego Wschodu.

O sytuacji w Arabii Saudyjskiej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t84733.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chcieli;obalic;krola;ale;trafili;za;kraty,136,0,872072.html) Chcieli obalić króla, ale trafili za kraty Władze Arabii Saudyjskiej rozbiły sześcioosobową tajną organizację,która według nich spiskowała w celu obalenia reżimu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t42472.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/saudyjki;wcisnely;gaz;i;rozpoczely;bunt,36,0,852772.html) Saudyjki wcisnęły gaz i rozpoczęły bunt Kobiety walczą o prawo do prowadzenia aut.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t75102.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tlem;iranskiego;spisku;jest;regionalna;rywalizacja,224,0,935136.html) Ujawniają kulisy irańskiego spisku Spisek, którego celem było zabicie ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie, może być elementem rywalizacji między Teheranem a Rijadem.
Tagi: arabia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz