Notowania

wiadomości
25.08.2013 10:54

Zmarła Tatjana Zasławska, znana socjolożka

To ona jako pierwsza odważyła się powiedzieć głośno, że Związek Radziecki stoi w obliczu krachu gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Skilpaddle/CC/Wikipedia)

Rosyjska socjolożka, członkini honorowa Polskiej Akademii Nauk, ekonomistka i politolożka, zmarła w piątek w Moskwie. Miała 85 lat. To ona jako pierwsza odważyła się powiedzieć głośno, że Związek Radziecki stoi w obliczu krachu gospodarczego.

Zasławska była współtwórczynią Centrum Lewady, najbardziej cenionej pracowni socjologicznej w Rosji. Wcześniej była organizatorką i dyrektorką WCIOM, czyli Wszechzwiązkowego Centrum Badania Opinii Publicznej, pierwszej tego rodzaju placówki w ZSRR, przekształconej po rozpadzie Związku Radzieckiego we Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej.

Od 1963 do 1988 roku pracowała w Nowosybirsku, w Oddziale Syberyjskim RAN. W 1983 roku pod jej kierunkiem powstał raport na temat gospodarki ZSRR, w którym postawiono tezę, że Związek Radziecki stoi w obliczu krachu gospodarczego. Praca ta trafiła do mediów na Zachodzie i przeszła do historii, jako _ Manifest Nowosybirski _.

W drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku była jednym z teoretyków gorbaczowowskiej pierestrojki. Uchodziła za bliską doradczynię ówczesnego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Nazywano ją nawet _ kobietą, która ma dostęp do ucha Gorbaczowa _.

W 1989 roku została wybrana na deputowanego ludowego ZSRR. Była aktywnym członkiem legendarnej Międzyregionalnej Grupy Deputowanych, którą kierował profesor Andriej Sacharow, a która wspierała Borysa Jelcyna, późniejszego prezydenta Rosji.

Była członkinią honorową Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowoczesne centrum medyczne powstało w... Poznańska uczelnia jest pierwszą w kraju, która ma tak nowoczesne centrum.
Referendum w sprawie 6-latków niepotrzebne? - _ Cała procedura musi być merytoryczna _ - twierdzi Michał Kleiber.
Miliony od państwa dla badaczy Dwanaście inkubatorów innowacyjności wyłoni nowy konkurs resortu nauki. Każda z wyłonionych jednostek otrzyma do 1,5 mln zł wsparcia.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz