Dziś odbyło się drugie czytanie projektu zmiany Ustawy Zasadniczej. PO, PSL i SLD poparło rozwiązanie, które przewiduje zakaz z dwoma wyjątkami: gdy jest to uzasadnione celem publicznym, takim jak budowa drogi, lub celami zrównoważonej gospodarki leśnej. PiS chce większych gwarancji i zgłasza kolejną poprawkę.
Stanisław Żelichowski z PSL jest zdania, że ugrupowanie to prowadzi niezrozumiałą grę polityczną. Jak mówi, w ustawie o lasach z 1992 roku jest podobny zapis i żadnym lasom przez ten długi czas krzywda się nie stała.
_ - To jest gra polityczna. Żałuję tylko, że odbywa się na płaszczyźnie leśnej, bo chciałbym, żeby lasy były wyłączone z walki politycznej _ - powiedział poseł Stronnictwa.
Autorem poprawki jest Jan Szyszko z PiS. Pytany o jej treść, odsyła do Internetu. W rozmowie z IAR mówi, że zapisy Konstytucji dotyczące lasów państwowych powinny wzmacniać ich stabilność, a nie ją _ rozmydlać _. Poseł PiS dodaje, że jego zdaniem możliwe jest porozumienie w tej sprawie, ale zależy ono wyłącznie od koalicji PO-PSL.
Sprawozdanie, nad którym debatowali posłowie, zawiera również trzy wnioski mniejszości zgłoszone przez posłów PiS podczas wcześniejszych prac w komisji ochrony środowiska. Jeden z nich przewiduje, że wszelkie zmniejszenie powierzchni lasów Skarbu Państwa podlega obowiązkowi zrekompensowania ubytku tej powierzchni poprzez przekazanie gruntów o powierzchni co najmniej trzykrotnie większej.
W drugim wniosku, posłowie PiS chcą zagwarantowania, że lasy są zarządzane na zasadzie samofinansowania przez polskie przedsiębiorstwo państwowe _ Lasy Państwowe _. W trzecim wniosku jest mowa o rekompensacie wypłacanej przez budżet państwa za niesłusznie przejęte tereny w okresie PRL-u. Zmiana Konstytucji wymaga większości 2/3. W tym wypadku bez klubu PiS jest niemożliwa.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Otwierają dla turystów kolejne poligony Lasy Państwowe zrekultywowały dotąd ponad 16 tys. ha byłych terenów powojskowych i poligonów. Koszt projektu to 129 mln złotych. | |
Ważne zmiany w Lasach Państwowych. Ustawa Główni księgowi czy leśnicy nie będą powoływani przez nadleśniczych, ale zatrudniani na umowy o pracę. | |
Wydadzą na inwestycje 700 ml złotych W 2014 Lasy Państwowe mają zarobić na czysto ok. 200 mln złotych. |