Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w prawie pracy. Kobiety w ciąży nie powinny przewozić ciężarów na taczkach

45
Podziel się:

Przewożenie ciężarów na taczkach i wózkach poruszanych ręcznie, przenoszenie żrących materiałów ciekłych - m.in. tych czynności w pracy nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, zakłada rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zmiany w prawie pracy. Kobiety w ciąży nie powinny przewozić ciężarów na taczkach
(Unsplash, pixabay.com (CC0))

Ministerstwo przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży oraz karmiących dziecko piersią.

Zgodnie z proponowanymi zmianami kobiety w ciąży nie powinny ręcznie przenosić ciężarów pod górę, przewozić ciężarów na taczkach i wózkach poruszanych ręcznie oraz przenosić materiałów ciekłych - gorących, żrących lub o właściwościach szkodliwych dla zdrowia (bez względu na masę tych przedmiotów).

Ponadto kobiety w ciąży powinny unikać prac, które polegają na przetaczaniu przedmiotów o okrągłych kształtach oraz które zmuszają do pchania lub ciągnięcia (z odpowiednio dużą siłą) ciężkich przedmiotów.

Według projektu rozporządzenia, kobiety, które spodziewają się dziecka nie powinny wykonywać prac w pozycji wymuszonej. Zgodnie z proponowanymi zmianami, kobiety w ciąży nie powinny wykonywać prac w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej (przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po tym czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa).

Projekt rozporządzenie określa również zakres wykonywania pracy przy obsłudze monitorów ekranowych. Prace te mogłyby być wykonywane przez kobiety w ciąży nie dłużej niż przez 45 minut w ciągu każdej godziny. W tym przypadku czas pracy nie powinien przekraczać 8 godzin w ciągu doby.

Proponowane zmiany zakładają m.in. podwyższenie dopuszczalnych norm dotyczących dźwigania ciężarów, dla kobiet karmiących dziecko piersią (obecnie normy takie są identyczne dla kobiet w ciąży i karmiących). Jak zakłada projekt rozporządzenia, normy dotyczące przemieszczania ciężarów dla karmiących powinny stanowić l/2 norm określonych dla wszystkich kobiet. Według projektodawców, proponowane zmiany nie wpłyną negatywnie na karmienie.

W projekcie rozporządzenia wykluczono pracę kobiet ciężarnych i karmiących w kopalniach lub pod ziemią.

MRPiPS przewiduje, że projektowanego przepisy wejdą w życie 1 maja 2017 r.

Projekt rozporządzenia doprecyzowuje podpisaną w lipcu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Kodeksu pracy. Zakłada ona m.in., że kobiety, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią nie mogą wykonywać prac mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią.

Do tej pory zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno było zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów określała wykaz takich prac. Podpisane przez prezydenta zmiany wynikały z zastrzeżeń Komisji Europejskiej, której zdaniem dotychczasowy zapis był dyskryminujący, ponieważ wynikało z niego, że odnosi się do wszystkich kobiet, a nie tylko do tych w ciąży i karmiących piersią.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
Blabla
6 lat temu
JEST TO ZMIANA NA NIEKORZYŚĆ!!! Do tej pory kobiety mogły pracować max. 4 godziny przed monitorem, nowe przepisy wydłużyły to do 6
Kasia
6 lat temu
Straciłam dziecko , w 11 tyg . ciąży. Pracowałam w aptece 8 godz. dziennie - przyjęcie towaru i obsługa pacjenta bez źadnej taryfy ulgowej . Cały dzień na nogach , klienci z ospa wietrzna , pólpaśćcem., zapalenie płuc itp. W domu mąż i dzieci czekają na obiad , sprzątanie pranie gotowanie . Od 5.30 do 22.30 na nogach . Proszę nie komentować nie mając pojęcia o źyciu kobiet pracujących .
ewa
6 lat temu
Ja z innym tematem że podczas porodu powinno się mieć partnera wtedy się z nami liczą bo to nasz świadek. Nie powinno się zdawać na kaprysy personelu medycznego i być samej. To samo podczas badań ginekologiczny mamy prawo mieć partnera nawet w szpitalu by pilnował sterylnosci bo dochodzi do zakażeń. Rękawiczki chronią lekarza gdy coś dotyka w gabinecie partner prosi o zmianę na nowe. Również by tak nie przebiegało badanie. ..Badanie u ginekologa: Lekarz rozpiął rozporek - poranny.pl
Janusz
6 lat temu
A wiec NOWE PRZYWILEJE DLA wszelkiej masci OSZUSTEK I SPEKULANTEK CIAZOWYCH I TZW KARMIACYCH PIERSIA . Czy ktos sprawdza czy ta pani karmiaca piersiom - naprawde karmi piersiom , czy tylko podaje sie za taka karmiaca piersiom aby wykorzystywac do granic mozliwosci wszelkie korzysci plynace z tego tytulu ? Znam to z zycia - widzialem juz kilka takich oszustek . To nie jest ok . BEZ PRACY NIE MA KOLACZY - ta zasada powinna dotyczyc wszystkich ciezarnych i karmiacych piersia , na wychowawczym i macierzynskim .
Szok
6 lat temu
Czas na program CIAZA PLUS - kazda ciezarna bedzie automatycznie zatrudniana w Kancelarii Premier Szydlo na stanowisku ministra lub wiceministra .
...
Następna strona