Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w emeryturach do Trybunału Konstytucyjnego?

0
Podziel się:

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że PiS złoży wniosek o odrzucenie rządowego projektu.

Zmiany w emeryturach do Trybunału Konstytucyjnego?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie PiS wykazywali, że rządowy projekt reformy emerytalnej spowoduje _ głodowe świadczenia _ dla wielu osób. W zamian proponują m.in. pakiet ustaw prorodzinnych, ustawę pozwalającą na wybór między ZUS i OFE oraz Narodowy Program Zatrudnienia.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że politycy jego ugrupowania złożą wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu podwyższającego wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Posłanka Józefa Hrynkiewicz dodała, że prawdopodobnie PiS zaskarży go, po ewentualnym przyjęciu przez Sejm, do Trybunału Konstytucyjnego.

_ - Jest bardzo wiele wątpliwości natury prawnej dotyczącej podwyższenia wieku emerytalnego, dotyczącej wysokości emerytur. Te emerytury, o których mówi premier Donald Tusk po zmianach będą bardzo niskie (...) Donald Tusk skazuje młodych Polaków na emigrację, a starszych na głodowe zasiłki _ - mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie Błaszczak.

_ - W stosunku do emerytur, które były przyznane do końca 2008 roku emerytury przyznane w 2014 będą dokładnie o połowę niższe _ - dodała Hrynkiewicz. Według posłanki Polska przyjmując projekt rządowy _ łamie wszystkie zobowiązania, jakie przyjął nasz kraj wstępując do Unii Europejskiej _ i prawa nabyte obywateli. Wiceszefowa PiS Beata Szydło podkreśliła, że PiS ma alternatywne rozwiązania dla propozycji rządowych.

Wśród nich znajdują się przedstawione już przez partię pakiet _ Teraz rodzina _ oraz projekt pozwalający na dobrowolność wyboru między ZUS a OFE. _ Teraz rodzina _ zakłada m.in. ubezpieczenia w trakcie urlopu macierzyńskiego, współfinansowanie przez państwo żłobków i przedszkoli, a także wsparcie finansowe rodzin wielodzietnych przez ulgi podatkowe.

Szydło zapowiedziała, że PiS w najbliższym czasie przedstawi w Sejmie Narodowy Program Zatrudnienia. _ - Chcemy zaproponować rozwiązania ustawowe, które byłyby wsparciem dla przedsiębiorców przy zatrudnianiu i tworzeniu nowych miejsc pracy _ - zaznaczyła. Sejm w tym tygodniu ma rozpocząć prace nad rządowym projektem reformy emerytalnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeżeli nic się nie zmieni, będziemy głodować To przykre, ale w tej sprawie wszyscy zgadzają się z Donaldem Tuskiem. Money.pl przepytał ekspertów.
Spotkanie na szczycie. Co z naszymi emeryturami? Po ponad trzech godzinach, zakończyło się spotkanie koalicji PO-PSL w sprawie reformy emerytalnej. Co ustalono?
PiS jedzie na wieś. Będzie namawiać do... Adam Hofman powiedział, że partia będzie przekonywać mieszkańców wsi do sprzeciwu wobec reformy emerytur.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)