Notowania

karta nauczyciela
25.10.2013 14:20

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Będzie ogólnopolski protest?

ZNP zapowiada, że 4 listopada podejmie decyzję o ewentualnym strajku nauczycieli w całej Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje rządowe propozycje zmian w Karcie Nauczyciela. Chodzi głównie o umiejscowienie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli przy samorządach. ZNP zapowiada, że 4 listopada podejmie decyzję o ewentualnym strajku nauczycieli w całej Polsce.

- _ Zmiany w Karcie Nauczyciela nie mają projakościowego charakteru i podyktowane są tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi (...). Za najbardziej istotne, zagrażające środowisku nauczycielskiemu, Związek Nauczycielstwa Polskiego uznaje zmiany, które dotyczą postępowań dyscyplinarnych oraz awansu zawodowego nauczycieli _ - powiedział w piątek na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

ZNP wyraża stanowczy sprzeciw wobec propozycji usytuowania komisji dyscyplinarnych przy jednostkach samorządu terytorialnego. Obecnie kompetencje te należą do wojewodów i kuratorów oświaty. - _ Mówiąc wprost, to jest sprzedanie nauczycieli jednostkom samorządu terytorialnego, to jest zrezygnowanie przez ministra edukacji narodowej z jakiejkolwiek ochrony nauczycieli przed nieprawidłowościami, przed łamaniem prawa, przed poniewieraniem nauczycieli, które obserwujemy w wielu samorządach _ - podkreślił Broniarz.

W ocenie ZNP, samorządy _ nie wykazują zdolności do działania w zakresie poprawnego powoływania i odwoływania członków komisji dyscyplinarnych _. - _ Istnieje poważna obawa, że członkowie komisji dyscyplinarnych przy jednostkach samorządu terytorialnego wyłaniani będą w sposób przypadkowy i pozamerytoryczny. Zbyt bliskie usytuowanie komisji w środowisku lokalnym ZNP uznaje za wadę, bo będzie to sprzyjać pozaformalnym naciskom na jej członków zagrażającym niezawisłości postępowania _ - tłumaczy.

Dodaje, że _ najniebezpieczniejsza jest propozycja wyboru rzecznika dyscyplinarnego _ przez samorządy. _ - Nie określa się przy tym żadnych wymagań merytorycznych do sprawowania niniejszej funkcji; rzecznikiem może więc być dowolny pracownik urzędu gminy czy starostwa powiatowego, cieszący się zaufaniem swojego zwierzchnika, bez znajomości przepisów prawa i kwalifikacji pedagogicznych _ - podaje ZNP i postuluje wobec MEN bezwarunkowe wycofanie się z tego pomysłu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/252/155644.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/nauczyciele;nie;moga;pracowac;8;godzin;bo;w;szkolach;ciasno,119,0,1242231.html) *Nauczyciele nie mogą pracować 8 godzin, bo w szkołach ciasno * O zmianach w Karcie Nauczyciela mówi była minister edukacji.

Związek krytykuje również propozycję MEN dotyczącą przyznania samorządom wpływu na awans zawodowy nauczycieli. Chodzi m.in. o możliwość decydowania przez samorządowców, kto z nauczyciela mianowanego stanie się nauczycielem dyplomowanym. - _ Kariera zawodowa nauczyciela nie może zależeć od możliwości finansowych samorządu i oceny jego pracy przez osoby nieposiadające odpowiedniego przygotowania merytorycznego. W konsekwencji może to prowadzić do obniżenia jakości kształcenia, a także stosowania przez poszczególne samorządy różnych kryteriów przyznawania nauczycielom stopni awansu _ - podaje ZNP. Podkreśla, że powołanie komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego powinno należeć do kuratorów oświaty.

Prezes ZNP poinformował, że 4 listopada związek podejmie decyzję o ewentualnym masowym proteście nauczycieli w związku z propozycjami MEN odnośnie Karty Nauczyciela. - _ Wśród 1500 zakładowych organizacji związkowych, wśród których konsultujemy proponowane zmiany, narasta przekonanie, że bez radykalnych działań Związku Nauczycielstwa Polskiego nie jesteśmy w stanie obronić środowiska nauczycielskiego. Ta skala niezadowolenia w sprawie proponowanych zmian narasta i otrzymujemy sygnały zaniepokojonych nauczycieli z każdego z 16 województw naszego kraju _ - powiedział Broniarz.

Krytyka ZNP obejmuje również propozycję zmian zasad wynagradzania nauczycieli i planowanej likwidacji dodatków finansowych, określenia wymiaru i terminu urlopów wypoczynkowych (do 47 dni roboczych), ograniczenia urlopów dla poratowania zdrowia oraz rejestracji czasu pracy nauczycieli.

Projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela został przekazany przez MEN do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych pod koniec września.

Resort edukacji podkreśla, że zaproponowane zmiany w Karcie Nauczyciela będą służyły podnoszeniu jakości pracy szkoły i zapewnią _ uczniom jak najlepsze warunki korzystania z zajęć, poprawią organizację pracy szkoły oraz usprawnią komunikację między nauczycielem a rodzicami uczniów _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nauczyciel pedofil skazany na 6 lat więzienia Do przestępstwa doszło w połowie 2010 roku. Mężczyźnie odebrano również prawo do nauczania. Był on pedagogiem z 20-letnim stażem.
"Nauczyciele zmieniają polską szkołę" Zdaniem minister edukacji polscy nauczyciele są otwarci na wyzwania wynikające z szybkiego rozwoju cywilizacyjnego.
ZNP: nauczycieli wcale nie jest za dużo Nikt nie powinien twierdzić, że nauczycieli jest zbyt dużo - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w specjalnym liście z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaznaczył, nauczyciele nie tylko nauczają, ale i wychowują, a w mniejszych klasach uczniowie lepiej się uczą.
Tagi: karta nauczyciela, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz