Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w konstytucji. Komorowski gotowy do rozmów

0
Podziel się:

Przewodniczący Solidarności, Piotr Duda, może liczyć na rozmowę z prezydentem Bronisławem Komorowskim w sprawie zmiany konstytucji.

Zmiany w konstytucji. Komorowski gotowy do rozmów
(Witold Rozbicki/Reporter)

Przewodniczący _ Solidarności _, Piotr Duda, może liczyć na rozmowę z prezydentem Bronisławem Komorowskim w sprawie zmiany konstytucji.

Taką opinię na antenie radiowej Trójki wyraził Tomasz Nałęcz. Doradca prezydenta stwierdził, że porozumienie między nimi jest możliwe, ponieważ obaj w wielu sprawach mają podobne zdanie.

- _ Kierunek działań prezydenta jest zbliżony do tej propozycji. Prezydent na razie lokuje te propozycje w sferze rozwiązań samorządowych. Są finalizowane w kancelarii prezydenta projekty ustaw, które właśnie będą poszerzały możliwość stosowania referendum na poziomie samorządowym. Będą też poszerzały jednomandatowe okręgi wyborcze na poziomie samorządowym _- mówi Tomasz Nałęcz.

Doradca prezydenta dodał, że rozmowa w sprawie zmiany konstytucji musi opierać się na dialogu, a nie naciskach. Przypomniał, że taka inicjatywa musi być też poparta przez parlamentarzystów.

- _ Tutaj nie chodzi tak naprawdę o decyzje prezydenta, a o pewne porozumienie z prezydentem, żeby stworzyć pewien element nacisku na tych, którzy w tej sprawie decydują. Te sprawy, o których widzimy, to wszystko związane ze zmiana konstytucji. Trzeba więc dwóch-trzecich posłów w parlamencie i jeszcze senatorów - _mówi Tomasz Nałęcz.

Doradca prezydenta podkreślał także, że sprawa zmiany przepisów dotyczących referendum wymaga dużego sprecyzowania i długiej debaty. Jego zdaniem, należałoby stworzyć katalog spraw, które mogłoby zostać poddane pod debatę społeczną.

Jego zdaniem, obywatele nie powinni mieć możliwości decydowania o pewnych rzeczach. Jako przykład, Nałęcz podał podatki. _ - Społeczeństwo nie powinno decydować o ich wysokości _ - stwierdził doradca prezydenta. Dodał także, że należałoby obniżyć próg, który decyduje o tym, czy referendum jest ważne. Obecnie wynosi on 50 proc.

Uczestnicy sobotniego zjazdu _ Platformy Oburzonych _ w Gdańsku zapowiedzieli, że do końca marca wystąpią do prezydenta z apelem o zmianę konstytucji. Chodzi o przepisy dotyczące referendum. Uczestnicy zjazdu chcą, aby po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów, politycy byli zobowiązani ogłosić referendum.

Czytaj więcej w Money.pl
Chce wejść do Unii, ale czy spełni warunki? Unii nie podobają się zasądzone w tym kraju wyroki więzienia dla członków byłego rządu, w tym skazanie byłej premier i liderki opozycji.
Polska w strefie euro? Najpierw reformy Pierwsza ma dotyczyć spełnienia kryteriów przyjęcia europejskiej waluty, a druga funkcjonowania Polski w strefie euro.
Za dwa tygodnie seminarium w sprawie strefy euro Oprócz tego spotkania, w planach prezydenta dotyczących strategii przygotowania Polski do spełnienia kryteriów niezbędnych do członkostwa w strefie euro są rozmowy z Narodowym Bankiem Polskim i Radą Polityki Pieniężnej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)