Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. Donald Tusk cieszy się z zakończenia trudnego etapu

0
Podziel się:

Trudny etap za nami, w listopadzie nowe otwarcie - napisał szef rządu na Twitterze.

Zmiany w OFE. Donald Tusk cieszy się z zakończenia trudnego etapu
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bECkwQLF

Dziś budżet w Sejmie, jutro koniec prac nad OFE, od piątku formalne konsultacje. Trudny etap za nami, w listopadzie nowe otwarcie - napisał szef rządu na Twitterze.

Na początku września premier zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.

Później Tusk powiedział, że Polacy powinni co dwa-trzy lata móc wybierać między kierowaniem swoich środków do ZUS, a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE.

bECkwQLH

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że pierwszego _ okienka _, w którym będzie można przenosić środki między ZUS a OFE, można się spodziewać dwa lata po pierwszej deklaracji.

_ - Będzie okres trzech miesięcy na powiadomienie ZUS, że się chce pozostać w konkretnym OFE. To będzie pierwszy moment, kiedy będzie można taką decyzję podjąć. Później będą takie "okienka", kiedy będzie można taką decyzję podjąć i będzie można poinformować ZUS, że się chce przejść z ZUS do OFE lub z OFE do ZUS _ - powiedział Rostowski.

Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział w Radiu ZET, że w listopadzie odbędzie się zapowiedziany przez premiera przegląd resortów. _ - Zgodnie z zapowiedzią pana premiera w listopadzie, czyli na półmetku tej kadencji, zostanie dokonany przegląd resortów. Ministrowie zostaną odpytani, rozliczeni z realizacji zarówno pierwszego expose pana premiera, jak i drugiego. Zostaną też przepytani z planów na drugą część kadencji _ - powiedział.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/balcerowicz;fauluje;a;bielecki;to;demagog,92,0,1397084.html) *Balcerowicz fauluje, a Bielecki to demagog * O OFE miało być rzeczowo, ale tytani się pobili - pisze Andrzej Zwoliński.

bECkwQLN

Dodał, że _ na tej podstawie ewentualnie zapadną personalne decyzje _. Rzecznik rządu stwierdził, że z realizacją expose _ nie jest źle _, bo kilkadziesiąt procent drugiego z nich zostało już zrealizowane.

Tusk pytany na początku września o rekonstrukcję rządu mówił, że kwestia ta pojawi się w okolicach półmetka obecnej kadencji. Wcześniej, w lutym przy okazji kilku zmian w rządzie, premier mówił, że w połowie roku należy się spodziewać _ dużej renowacji _ Rady Ministrów. W lutym Tomasza Arabskiego na stanowisku szefa kancelarii premiera zastąpił Jacek Cichocki, ówczesny szef MSW. Funkcję ministra spraw wewnętrznych objął Bartłomiej Sienkiewicz. Minister finansów Jacek Rostowski został wicepremierem.

Od tego czasu nastąpiły też kolejne zmiany: 19 kwietnia odwołany został szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski, a ministrem SP został Włodzimierz Karpiński. Pod koniec kwietnia premier zdymisjonował też ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina; jego miejsce w resorcie zajął Marek Biernacki.

Czytaj więcej w Money.pl

bECkwQLO
bECkwQMi
emerytury
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)