Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. Uczestnicy rynku apelują o rozwiązania bezpieczne dla giełdy

0
Podziel się:

Inwestorzy obawiają się o funkcjonowanie giełdy po reformie emerytur. Są cztery elementy decydujące.

Zmiany w OFE. Uczestnicy rynku apelują o rozwiązania bezpieczne dla giełdy
(Reporter Poland)

Koalicja na rzecz rynku kapitałowego apeluje do rządu o wypracowanie takich rozwiązań dotyczących OFE, które nie prowadzą do destabilizacji rynku kapitałowego i ograniczenia finansowania rozwoju firm przez krajowy kapitał.

Koalicję tworzą: Izba Domów Maklerskich, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Związek Maklerów i Doradców, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Jej przedstawiciele wskazali na cztery elementy decydujące o utrzymaniu stabilności wartości portfela inwestycji otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

W jej opinii przyjęte rozwiązania powinny mieć charakter systemowy i powinny odnosić się kompleksowo do systemu emerytalnego, nie zaś tylko do drugiego filaru. Koalicja jest zdania, że należy odrzucić formułę dobrowolności uczestnictwa w OFE, gdyż prowadzić to może do transferu praktycznie wszystkich środków z OFE do ZUS.

Elementem portfeli inwestycyjnych OFE muszą pozostać instrumenty dłużne odpowiadające w swojej strukturze dzisiejszym obligacjom Skarbu Państwa, co pozwoli uzyskać odpowiednią stabilność portfelom OFE. Forma tych instrumentów dłużnych (np. obligacje emerytalne, lokata w ZUS) i sposób rozliczeń powinny stać się przedmiotem prac ekspertów.

Zdaniem Koalicji przejęcie przez ZUS lub inny publiczny podmiot akcji znajdujących się obecnie w portfelach OFE stanowić będzie jednoznaczne zagrożenie dla stabilności rynków kapitałowych, jako że jego efektem mogą być dramatyczne spadki kursów w wyniku nadmiernej podaży papierów wartościowych.

_ Dodatkowo zwracamy uwagę na konieczność wprowadzania systemowych rozwiązań stymulujących rozwój III filaru, bez którego emerytury Polaków spadną do poziomów nieakceptowalnych przez dużą część społeczeństwa _ - napisała Koalicja na rzecz rynku kapitałowego w komunikacie prasowym.

Koalicja przypomina, że fundusze emerytalne w różnej formie zainwestowały w polskie przedsiębiorstwa ponad 100 mld złotych. OFE posiadają obecnie akcje 252 spółek przy 372 spółkach notowanych na podstawowym rynku GPW. Dzięki OFE kilkaset polskich przedsiębiorstw - w większości zbyt małych, aby mieć dostęp do finansowania na rynkach zagranicznych - mogło pozyskać środki na rozwój i inwestycje.

Na koniec 2012 roku OFE miały akcje o wartości ponad 19 proc. całej kapitalizacji GPW (w tym 15 proc. w spółkach z indeksu WIG 20 oraz 29 proc. w średnich i małych polskich spółkach spoza indeksu WIG 20). Udział OFE w akcjach znajdujących się w tzw. wolnym obrocie (bez udziału Skarbu Państwa i inwestorów strategicznych) wyniósł prawie 40 proc. Na koniec pierwszego kwartału OFE miały w portfelu papiery o wartości 103 mld zł.

_ Otwarte Fundusze Emerytalne - dzięki pieniądzom ze składek emerytalnych wszystkich Polaków - finansują inwestycje polskich firm, są fundamentem rozwoju rynku kapitałowego i Giełdy w Warszawie, wspierają akcję kredytową, a tym samym pobudzają wzrost gospodarczy i zatrudnienie w Polsce _ - uważają autorzy komunikatu.

_ Ograniczenie aktywności OFE na rynku GPW może doprowadzić do destabilizacji giełdy, odpływu inwestorów zagranicznych, co wpłynie negatywnie na wyceny spółek notowanych na parkiecie w Warszawie _ - dodają.

W czerwcu ministrowie pracy i finansów zaproponowali trzy warianty zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Wybór jednego z tych wariantów ma nastąpić we wrześniu.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)