Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w PIT. Resort finansów utrzyma podatek od nieujawnionych dochodów

0
Podziel się:

Państwo będzie bezlitosne, Trybunał Konstytucyjny dał zielone światło.

Minister Finansów Mateusz Szczurek
Minister Finansów Mateusz Szczurek (Stefan Maszewski/REPORTER)

Ministerstwo Finansów chce dostosować przepisy o podatku od dochodu z nieujawnionych źródeł do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Projekt nowelizacji ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej przewiduje, że stawka tego podatku pozostanie taka sama - 75 proc.

W lipcu ubiegłego roku Trybunał uznał, że niezgodny z konstytucją był przepis ustawy o PIT, który pozwala urzędowi skarbowemu ustalić wysokość nieujawnionych przychodów na podstawie poniesionych przez podatnika wydatków i wartości zgromadzonego przez niego mienia. Trybunał stwierdził, że narusza on zasadę sprawiedliwości społecznej i prawo własności podatnika. Ponadto, TK orzekł o niezgodności z konstytucją regulacji dotyczącej przedawnienia podatku od przychodów z nieujawnionych źródeł.

Trybunał nie miał zastrzeżeń do 75-proc. stawki podatku od dochód z nieujawnionego źródła. Według TK nie jest to kara dla podatnika, tylko reakcja państwa na oszustwa i zatajanie dochodów, a wysoka stawka umożliwia odzyskanie należnego podatku i odsetek za zwłokę.

Według Ministerstwa Finansów, mimo iż wyrok TK dotyczył przepisów, które już nie obowiązywały, to aktualne regulacje są obarczone podobnymi mankamentami. _ Celowe jest zatem uregulowanie na nowo zasad opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych _ - napisało MF w uzasadnieniu do projektu opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo podkreśla, że kierując się wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego w projekcie m.in. zdefiniowano przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych. Ma obowiązywać zasada, że zastosowanie 75-proc. stawki podatku dla przychodów z nieujawnionych źródeł będzie ostatecznością - w pierwszej kolejności fiskus będzie próbował ustalić źródła przychodów.

_ Jednoznacznie wskazano, że zobowiązanie podatkowe z tytułu opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych nie będzie powstawać, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie zostanie doręczona po upływie 10 lat, licząc od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy _ - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Dodano, że _ wprowadzono domniemanie, że uzyskane przez podatnika przychody wynikają z czynności, które mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy; domniemanie to będzie można obalić wykazując, że przychody wynikają z czynności niemogących być przedmiotem prawnie skutecznej umowy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent z premierem o pieniądzach na armię Dzisiejsze spotkanie to realizacja zapowiedzi Bronisława Komorowskiego, który chce podniesienia nakładów na obronność państwa do poziomu 2 procent PKB
Przybędzie prawie 2,5 tys. kontrolerów podatkowych _ - Dla nas korzyść będzie oczywista: lepsze zagospodarowanie ludzi do kontroli, egzekucji i obsługi podatników - _ tłumaczy wiceszef Ministerstwa Finansów Jacek Kapica.
Ile w walutach ma Ministerstwo Finansów? Stan środków walutowych w dyspozycji ministra finansów na koniec kwietnia 2014 roku wyniósł niemal 3,46 miliarda euro, czyli około 14,52 miliarda złotych.
Nadwyżka zamiast deficytu w samorządach W pierwszym kwartale 2014 roku sektor samorządowy miał 9 miliardów 607 milionów złotych nadwyżki budżetowej wobec planowanego w tym roku deficytu - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)