Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w rankingu największych firm świata

0
Podziel się:

Na czele jest gigant naftowy. W zestawieniu mniej firm z USA, a więcej z Chin.

Zmiany w rankingu największych firm świata
(didbygraham/CC/Flickr)

Przedsiębiorstwa z USA są mniej reprezentowane na corocznej liście 500 największych przedsiębiorstw świata amerykańskiego magazynu _ Fortune _. Bezprecedensowe miejsce w tym roku zajmują firmy z Chin - informuje agencja AFP.

Stany Zjednoczone utrzymały co prawda cztery miejsca w pierwszej dziesiątce (w zeszłym roku miały pięć). Jednak ogólna liczba notowanych na liście przedsiębiorstw amerykańskich spadła ze 153 do 140. To poziom najniższy od 1995 roku, kiedy _ Fortune _ zaczął publikować swój ranking.

Po raz pierwszy też firma z USA nie jest na czele listy. Otwiera ją teraz brytyjsko-holenderski gigant branży naftowej Royal Dutch Shell. Jego amerykański rywal Exxon Mobil jest na drugim miejscu, zaś zeszłoroczny lider, sieć sklepów handlu detalicznego Wal-Mart, spadł na trzecią pozycję.

Z klasyfikacji znikły dotknięte kryzysem firmy z branży finansowej - Lehman Brothers, Freddie Mac i AIG. Koncern samochodowy General Motors utrzymał się, ale odnotował jeden z największych spadków.

Po raz pierwszy w górnej dziesiątce listy pojawiła się firma z Chin - grupa naftowa Sinopec, która zajmuje dziewiąte miejsce. Ogółem do rankingu dostało się 37 chińskich przedsiębiorstw, co jest liczbą bez precedensu.

Na liście znalazło się też 68 firm japońskich (w tym Toyota na 10. miejscu), 40 francuskich (w tym naftowy Total na 6. miejscu), zaś niemieckich - 39.
W czołówce listy są jeszcze koncerny naftowe z Wielkiej Brytanii i USA - BP (na miejscu 4.) i ConocoPhillips (na 7.), jak również holenderski bank ING, zajmujący miejsce ósme.

firma
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)