Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w rządzie. Światowe media o rekonstrukcji

0
Podziel się:

Financial Times zwraca jednak uwagę, że słabą stroną przyszłego szefa resortu finansów będzie brak doświadczenia politycznego i odpowiedniego zaplecza.

Zmiany w rządzie. Światowe media o rekonstrukcji
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Światowe media komentując dziś zmiany w polskim rządzie koncentrują się na odwołaniu Jacka Rostowskiego, którego działalność oceniają pozytywnie. Zwracają też uwagę, że Rostowski został zastąpiony przez młodego ekonomistę bez politycznego doświadczenia.

_ Financial Times _ podkreślił, że to Rostowski poza granicami Polski był twarzą rządu Donalda Tuska. Dziennik zwrócił uwagę, że były minister finansów pomógł polskiej gospodarce w przetrwaniu światowego kryzysu finansowego.

_ Jego przeszłe działania cieszą się dużym szacunkiem _ - podkreślił w rozmowie z _ Financial Times _ ekonomista Commerzbanku Simon Quijano-Evans.

Zwrócił uwagę, że doświadczony Rostowski został zastąpiony przez 38-letniego Mateusza Szczurka, który ma opinię dobrego analityka.

_ Decyzja premiera Tuska o mianowaniu na stanowisko ministra finansów Mateusza Szczurka powinna zostać pozytywnie przyjęta przez rynki, szczególnie, że jest dobrze znaną postacią wśród inwestorów i ma duże doświadczenie w regionalnej ekonomii i rynkach finansowych. Rząd pokazuje, że chce kontynuować politykę fiskalną, która utrzyma kraj na drodze do konsolidacji _ - napisał w oświadczeniu Quijano-Evans po ogłoszeniu zmian w rządzie.

_ Financial Times _ zwraca jednak uwagę, że słabą stroną przyszłego szefa resortu finansów będzie brak doświadczenia politycznego i odpowiedniego zaplecza.

Agencja Reutera, powołując się na byłych współpracowników Szczurka, zwraca uwagę, że jest on uzdolnionym ekonomistą, którego doświadczenie w sektorze komercyjnym może pomóc w uspokojeniu rynku po odejściu Rostowskiego. Podkreślono jednocześnie, że Szczurek nie ma żadnego doświadczenia politycznego, co może stanowić o jego słabości.

_ Minister finansów będzie słaby i będzie wykonywał tylko polecenia zlecane przez kancelarię premiera, a konkretnie przez głównego doradcę szefa rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego _ - powiedział Reuterowi jeden z głównych polskich ekonomistów, który chciał pozostać anonimowy.

Reuter zaznacza, że należy spodziewać się zmiany stylu prowadzenia polityki przez Szczurka. Zdaniem agencji nie będzie tak ważną postacią na polskiej scenie jak jego poprzednik.

Francuska agencja AFP w korespondencji z Warszawy podkreśla, że rekonstrukcja rządu jest wyrazem nadziei premiera na powstrzymanie spadku popularności gabinetu, który _ boryka się z kontrowersyjnymi reformami, zwłaszcza w dziedzinie emerytur, oraz podejrzeniami korupcji _.

Rostowskiego zastąpi _ młody i mało znany ekonomista Mateusz Szczurek _ - zauważa AFP, podkreślając w osobnej depeszy, że _ najmłodszego ministra finansów w historii Polski czeka trudne zadanie przekonania (do siebie) rynków międzynarodowych, co Rostowski miał opanowane do perfekcji _. Na nowym ministrze spoczywa teraz misja ustabilizowania finansów publicznych i przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

AFP odnotowuje też, że minister środowiska Marcin Korolec zostaje odwołany w trakcie konferencji klimatycznej ONZ w Warszawie, której przewodniczy.

Czytaj więcej w Money.pl

15098144 15098275 15098858 int.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)