Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w ustawie o transporcie kolejowym

0
Podziel się:

Zmiany zmierzają do unifikacji systemu kolei na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zmiany w ustawie o transporcie kolejowym
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Senat zgłosił cztery poprawki legislacyjne i doprecyzowujące nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Dostosowuje ona polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.

Nowela obejmuje zagadnienia dotyczące dopuszczania do eksploatacji wyrobów oraz określonych części systemu kolei; prowadzenia krajowego rejestru infrastruktury kolejowej oraz certyfikowania podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie wagonów towarowych.

Zmiana przepisów ma korzystnie wpłynąć na ofertę kolejowych połączeń międzynarodowych, może się także przyczynić do zwiększenia atrakcyjności transportu kolejowego oraz wzrostu konkurencji w pasażerskich i towarowych przewozach międzynarodowych.

Ustawa wprowadza do polskiego prawa zapisy unijnej dyrektywy o interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie. Interoperacyjność kolei to europejski projekt, mający na celu poprawę konkurencyjności sektora kolejowego tak, by mógł on skuteczniej konkurować z innymi rodzajami transportu.

Zmiany w prawie stopniowo zmierzają do unifikacji systemu kolei na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także do likwidacji barier technicznych i proceduralnych na granicy Polski z państwami UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk na kolei. Dziś referendum w Przewozach Regionalnych Związki zawodowe oczekują podjęcia przez zarząd spółki rokowań sporu zbiorowego, a jeżeli to nie nastąpi, to od 14 sierpnia będą miały prawo podjąć strajk.
PKP ukarane za niesprawny tabor Okazało się, że stan techniczny dziewięciu wagonów jest tak zły, że zagrażają one bezpieczeństwu ruchu kolejowego i pasażerów.
PKP Cargo na GPW pod koniec roku? Jeśli przewoźnik trafi na warszawski parkiet, będzie największą spółką z tej branży notowaną na europejskich giełdach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)