Notowania

Zmowa cenowa dystrybutorów instrumentów muzycznych. UOKiK przeprowadził przeszukania

- Praktyki mogły naruszać zarówno polskie, jak i unijne przepisy - wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał.

Podziel się
Dodaj komentarz
UOKiK sprawdza, czy konsumenci nie przepłacają za instrumenty w wyniku zmowy cenowej.

UOKiK przeprowadził przeszukania w siedzibach pięciu firm, które zajmują się dystrybucją instrumentów muzycznych. Operacja miała na celu ustalenie, czy na tym rynku nie doszło do zmowy cenowej. Postępowanie wciąż trwa.

- Praktyki mogły naruszać zarówno polskie, jak i unijne przepisy - wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał. - Postępowanie wyjaśniające jest pierwszym etapem działań UOKiK, prowadzone jest na razie w sprawie, a nie przeciwko jakimkolwiek przedsiębiorcom - zaznacza.

Przeszukania w siedzibach firm rozpoczęły się 17 kwietnia, ale informację na ten temat oficjalnie przekazano dopiero 10 dni później.

Wideo: szef UOKiK: prawo nie jest zaprojektowane na oszustów

Podobna akcja została przeprowadzona przez UOKiK na początku roku w firmach kilku branż. Przeszukania objęły dystrybutorów sprzętu fotograficznego, kompresorów, pojazdów ciężarowych i części zamiennych do tych pojazdów, a także agencje brandingowe i marketingowe

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomniał, że za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy urząd stosuje w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada istotne dowody. UOKiK najpierw musi jednak uzyskać zgodę sądu na takie przeszukanie.

Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Zazwyczaj przeszukanie prowadzone jest w asyście policji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zmowy cenowe, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-04-2018

piotr12345Rzeczywiście ... rynek wart zmowy ... zyski idą w miliardy złotych ... Gdy idę kupić raz w tygodniu nową gitarę to szlag mnie trafia , nie wspominając … Czytaj całość

29-04-2018

annaa zmowa cenowa czynnika chłodniczego do klimatyzacji samochodowej ??? 1800% podwyżki. ?????????????¿???????????

27-04-2018

hanInstrumenty muzyczne w Polsce kupuje co 500-ny obywatel. Z dostawy pradu-kazdy, z telefonii komorkowej- wiekszosc, z telewizji cyfrowej-wiekszosc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)