Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zniesienie sankcji nałożonych na Iran zmienia układ sił

Zniesienie sankcji nałożonych na Iran zmienia układ sił

Fot. Kamyar Adl/CC/Flickr

Zniesienie sankcji wobec Iranu spowoduje zmianę sytuacji na świecie - tak uważa doktor Renata Mieńkowska-Norkiene. W sobotę wieczorem Unia Europejska i Stany Zjednoczone zniosły sankcje nałożone na Iran. Wcześniej Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, że władza w Teheranie wywiązała się ze zobowiązań dotyczących rezygnacji z programu atomowego. To był warunek zniesienia restrykcji.


Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, która była gościem Polskiego Radia, uważa, że przez otwarcie Iranu sytuacja gospodarcza i polityczna zmieni się. Od razu zareagował Izrael dosyć negatywnie, Unia Europejska wyraziła satysfakcję, że wobec tak wielu punktów zapalnych na świecie to jest dobra wiadomość. Iran będzie starał się wykorzystać szansę - dodaje politolog.

Na nowym otwarciu najbardziej zyskają Stany Zjednoczone, a prawdopodobnie straci Rosja - dodaje Norkiene. Będzie bardziej intensywna wymiana gospodarcza pomiędzy światem zachodu, a Iranem, to może uderzyć w Rosję ponieważ prawdopodobnie ceny ropy spadną - wyjaśnia Mieńkowska-Norkiene. Jej zdaniem na całej sytuacji skorzystają Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

- Polska może zyskać na otwarciu rynku irańskiego - mówi politolog, teraz nasz kraj powinien patrzeć z perspektywy ogólnoeuropejskiej, ale także indywidualnie możemy prowadzić dwustronne relacje. Mógłby powstać fundusz gwarancyjny dla inwestycji - zaznacza Norkiene, także polska żywność może próbować zdobywać irański rynek.


Sankcje wobec Iranu utrzymywano jako formę nacisku. Świat obawiał się, że Iran chce wyprodukować broń atomową. Teraz ten kraj będzie mógł wznowić eksport ropy, odzyska zamrożone miliardy dolarów, kupi nowe samoloty cywilne i będzie mógł robić interesy za granicą.

 

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
KOLIL
83.14.166.* 2016-01-18 14:06
jestem matką samotnie wychpwującą jedno dziecko, dochód mi przekracza .... CZY MOJE DZIECKO JEST GORSZE!!!
lenio110
83.23.255.* 2016-01-18 11:22
Usypiająca pani premier znowu pogroził palcem!!! Obserwuję działania rządu rodem z PiS i dochodzę do wniosku że ten rząd chce poróżnić nas Polaków ze wszystkimi sąsiadami a może i z USA.Ciekawe przez ile lat po odejściu tej formacji od władzy, trzeba bedzie naprawiać to co oni "naprawiali".
może ktoś napisze, jak ci dziwni ludzie żyją ze swoimi sąsiadami w miejscu zamieszkania. Chyba że kazali wszystkich wysiedlić.
darecki370
89.229.112.* 2016-01-18 11:19
Niech żyje UKOCHANY PRZYWÓDCA, a jego potomstwo będzie tak liczne ja gwiazdy na niebie i oby żył wiecznie !!!!!!!
Zobacz więcej komentarzy (28)