Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zniesienie obowiązku meldunkowego od 2016 roku?

0
Podziel się:

Z nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych przyjętej przez Sejm, wykreślone zostały zapisy o elektronicznej warstwie dokumentów.

Zniesienie obowiązku meldunkowego od 2016 roku?
(Pryzmat/Dreamstime)

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych przesuwającą zniesienie obowiązku meldunkowego z 2014 r. na 2016 r. Przesunięty został też termin wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych.

Ustawa, przygotowana przez MSW, została skierowana do Sejmu jako pilna ze względu na konieczność przesunięcia terminu wejścia w życie ustaw o dowodach osobistych i o ewidencji ludności, co wynika z decyzji o zmianie projektu _ pl.ID - polska ID karta _.

Nowelizacja przewiduje, że z ustawy zostaną wykreślone zapisy dotyczące elektronicznej warstwy dowodów osobistych.

Według MSW Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji podjął decyzję o przesunięciu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych z uwagi na zmianę w tym obszarze prawa europejskiego, a także w wyniku analizy kosztów wymiany dowodów, które oceniono na 2 mld zł, a które musiałby pokryć budżet państwa. Poza tym elektroniczny dowód osobisty byłby wykorzystywany w niewielkim stopniu, gdyż obecnie jest mało systemów, które by to umożliwiały.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/48/m86832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dowod;osobisty;z;warstwa;elektroniczna;od;2015;roku,199,0,1192647.html) *Znowu poślizg. Kto tym razem zawinił? * Późniejsze wprowadzenie nowych dowodów osobistych wynika z rozpoczęcia przez Komisję Europejską prac nad zmianą przepisów dotyczących podpisu elektronicznego. Nowelizacja przewiduje również, że zniesienie obowiązku meldunkowego zostanie przesunięte z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. Część przepisów regulujących kwestię meldunku zacznie obowiązywać od początku 2013 r. Nie będzie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym urzędzie, aby móc zameldować się w nowym miejscu. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Od nowego roku wydłużony zostanie z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te
formalności będzie mógł załatwić ustanowiony pełnomocnik.

Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego nie trzeba będzie podawać m.in. informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym. Od 2013 r. zniesione zostaną również sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Złagodzono procedury związane z wyjazdem za granicę. Od 2013 r. obowiązek zgłoszenia wyjazdu będzie dotyczył osób, które wyjeżdżają na okres powyżej sześciu miesięcy (obecnie dotyczy to wyjazdów powyżej trzech miesięcy).

Zniknie też obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy. Zrezygnowano z obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakładów pracy nie będą weryfikować wypełniania obowiązku meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników.

Od 2015 r. utworzony ma zostać elektroniczny Rejestr Dowodów Osobistych. Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Dzięki temu będzie można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

Od 1 stycznia 2015 r. adres zameldowania nie będzie zamieszczany w dowodzie osobistym. Dzięki temu nie będzie trzeba wymieniać dokumentu, w przypadku zmiany miejsca stałego pobytu.

Przesunięty zostanie termin wejścia w życie dwóch ustaw: o dowodach osobistych - z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. oraz ustawy o ewidencji ludności - z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2015 r.

Za przyjęciem ustawy było 302 posłów, jeden był przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej w Money.pl
Dymisja w rządzie. Bo nie zgadzał się z Bonim Zajmujący się dotąd e-administracją podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk zrezygnował ze stanowiska.
Zniosą prawo, które mało kto przestrzegał W dowodzie osobistym nie będzie adresu zameldowania, a wyjazd za granicę będzie trzeba zgłaszać tylko jeśli będzie dłuższy niż sześć miesięcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)