Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zniosą janosikowe? SLD wie, czym je zastąpić

0
Podziel się:

Politycy Sojuszu skrytykowali także marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika (PSL) za to, że wydaje publiczne pieniądze bez uzasadnienia.

Zniosą janosikowe? SLD wie, czym je zastąpić
(Mazovia.pl)
bEKqpmPV

SLD zaapelował do PO i PSL o zastąpienie janosikowego środkami unijnymi. Politycy Sojuszu skrytykowali także marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika (PSL) za to, że wydaje publiczne pieniądze bez uzasadnienia.

Politycy SLD przekonywali na środowej konferencji prasowej, że janosikowe powinno być zniesione. Mechanizm wyrównujący dla innych województw powinien funkcjonować w zmienionej formie - _ tak aby nie prowadził do zapaści finansowej województwa mazowieckiego _ - podkreślił radny sejmiku mazowieckiego Grzegorz Pietruczuk.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że przepisy o janosikowym dotyczące województw są niezgodne z konstytucją, ponieważ nie określają żadnych granic wpłat do budżetu.

bEKqpmPX

Politycy SLD zaproponowali, by janosikowe zostało zastąpione środkami unijnymi. _ - Środki te spełniają dziś taką rolę, jaką miało pełnić janosikowe, gdy było wprowadzane, czyli przed naszym przystąpieniem do UE. Ta ustawa spowodowała, że Mazowsze traci 30 proc. swoich środków _ - mówiła była minister pracy Anna Kalata.

Z kolei europoseł SLD Wojciech Olejniczak ocenił, że janosikowe jest nie tylko niekonstytucyjne, ale także nieskuteczne. _ - Okazało się skuteczne w zrujnowaniu finansów Mazowsza i osłabieniu budżetu Warszawy. Natomiast jest całkowicie nieskuteczne pod względem zysków, jakie miało przynosić mieszkańcom innych regionów _ - podkreślił. _ Od kilku lat są zapowiedzi, że Sejm zajmie się tą sprawą, ale jak dotychczas nic takiego nie nastąpiło. Mam nadzieję, że PO i PSL pójdą po rozum do głowy i ta ustawa przestanie funkcjonować _ - mówił Olejniczak.

Pietruczuk przyznał, że wypracowanie nowej ustawy dotyczącej _ mechanizmu wyrównującego _ nie będzie łatwe. _ Interesy Mazowsza i pozostałych 15 regionów są rozbieżne _ - zauważył.

Politycy SLD negatywnie ocenili sprawowanie funkcji przez Adama Struzika. _ Pieniądze publiczne należy szanować i wydawać z głową. - Pan marszałek lubi przepych i blichtr, i z tym będziemy walczyć. Janosikowe okazało się niekonstytucyjne, pozostało jeszcze "struzikowe" do zniesienia _ - mówił Pietruczuk.

bEKqpmQd

_ - Mazowsze jest zrujnowane finansowo, co jest zasługą Adama Struzika. Zarządzanie finansami województwa polega w jego wykonaniu na drenażu finansów publicznych przez działaczy PSL, którzy pełnią wszelkie możliwe funkcje w naszym województwie _ - dodał. _ Samo zatrudnienie w urzędzie marszałkowskim w ciągu ostatnich 11 lat wzrosło o 400 proc. Zarząd województwa wydał też przez ostatnie osiem lat 3,6 mln zł na podróże zagraniczne, odwiedzając Peru, Chile, Brazylię. Przez ostatnie trzy lata marszałek wydał ponad 300 tys. zł na samo mycie samochodów. Marszałek odmawia odpowiedzi na nasze interpelacje, ile kosztuje utrzymanie floty samochodów w całym województwie _ - wyliczał radny.

Dlatego SLD przedstawił listę wydatków, które - zdaniem polityków Sojuszu - są przejawem niegospodarności. Przykładem _ struzikowego _ - jak mówili - jest m.in. ponad 90 mln zł, wydane w latach 2010-12 na najem biur dla urzędu marszałkowskiego. Taką samą kwotę - według SLD - przeznaczono na nagrody uznaniowe dla pracowników w latach 2008-12. W tym okresie wydano też 18 mln zł na umowy zlecenia i umowy autorskie, a 38,8 mln zł na Ochotnicze Straże Pożarne, _ w których działa Adam Struzik _ - podał Sojusz. Ponad 1,3 mln zł wydano na utrzymywanie Biura Przedstawicielskiego Województwa Mazowieckiego w Brukseli w latach 2002-12 - dodano.

Skargę do TK w sprawie janosikowego złożył sejmik województwa mazowieckiego. Mazowsze jest największym płatnikiem janosikowego; od 2004 r. województwo mazowieckie wpłaciło prawie 6,4 mld zł. 18 lutego mazowieckie zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. w kwocie ok. 170 mln zł. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKqpmQe
bEKqpmQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)