Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
19.01.2018 21:45

Emerytura tylko dla pracujących odpowiednio długo? Prezes ZUS znów wspomina o dodatkowym warunku

Być może warto się zastanowić nad pomysłem, żeby emeryturę dostawały tylko te osoby, które przepracują odpowiednio długi okres - wspomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER/EAST NEWS)
Emerytury tylko dla tych, którzy popracują odpowiednio długo? To pomysł, który rozważa prezes ZUS Gertruda Uścińska.

To jedna z konkluzji zawartych w przeglądzie emerytalnym, który był opublikowany już rok temu. Jednak teraz prezes ZUS znów wraca do tego pomysłu. Przypomniała o nim przy okazji wywiadu dla "Faktu".

- Obecnie najniższa emerytura, jaką wypłaca ZUS, to 4 grosze miesięcznie, największa - 20 tys. zł. Taka różnica sugeruje, że należałoby poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem dodatkowego warunku nabycia prawa do emerytury. Mogłoby to być 5 lub 15 lat okresów składkowych lub nieskładkowych albo zgromadzenie kwoty składek pozwalającej na przyznanie co najmniej minimalnej emerytury, albo jakiejś jej części - mówiła w rozmowie z dziennikiem Gertruda Uścińska.

Zobacz też: Nowy sposób opłacania ZUS. O tym powinni pamiętać przedsiębiorcy

Jak wyjaśniła, kto przepracowałby mniej, odłożone przez siebie środki mógłby mieć wypłacane w ratach, ale nie dożywotnio, tylko w skończonej liczbie lat - do momentu, aż odłożone przez niego w ZUS pieniądze się skończą.

- Chodzi o to, aby z jednej strony zapewnić adekwatność emerytury, a z drugiej zachować zasadę zdefiniowanej składki, która oddaje każdemu taką emeryturę, na jaką sobie odłożył - dodała Uścińska.

Tagi: emerytury, zus, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2018

polakSystem emerytalny polega na płaceniu składek potem dostawaniu emerytury,czyli wszyscy 40 lat składkowych i emerytura.Więcej wpłacałeś więcej … Czytaj całość

22-01-2018

emerytCzemu ZUS wylicza hipotetyczny wiek dalszego życia dla mężczyzn tak jak dla kobiet tzn, do 83 lat mimo iż mężczyźni średnio żyją 10 lat krócej? Teraz … Czytaj całość

20-01-2018

EmerytA teraz niech ZUS przestanie obciążać EMERYTÓW podatkiem od bieda emerytur..bo to jest WSTYD na CAŁY swiat.W innych panstwach emeryci nie placa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (925)