Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Gigantyczna różnica w emeryturach. ZUS wypłacił pierwsze pieniądze

Gigantyczna różnica w emeryturach. ZUS wypłacił pierwsze pieniądze

ZUS przyjął do tej pory 224 tys. wniosków wynikających z obniżenia wieku emerytalnego. Fot. pixabay.com
ZUS przyjął do tej pory 224 tys. wniosków wynikających z obniżenia wieku emerytalnego.
Obniżenie wieku emerytalnego stało się faktem, a wraz z nim ziścił się czarny scenariusz głodowych emerytur kobiet. - Emerytura kobiet, którym wydaliśmy już decyzję, to 1540 zł, a w przypadku mężczyzn - 2800 zł – przyznała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku do nich uprawniającego – do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Świadczenie otrzymało 42,4 tys. emerytów. W większości to kobiety (55 proc. wniosków).

Eksperci nie mieli wątpliwości, że obniżenie wieku emerytalnego nie pozostanie bez wpływu na wysokość tego, co będziemy dostawać z ZUS – pisaliśmy o tym wielokrotnie w money.pl. O tym, że najwięcej stracą panie, zdawał sobie sprawę również rząd. Teraz jednak mamy namacalny dowód.

Na 38 mln Polaków, pracuje zaledwie 16 mln Polaków, a ponad 9 mln pobiera emerytury i renty:

 

Różnica między pieniędzmi, które dostają kobiety i mężczyźni, to nawet 1260 zł. Mało tego, jak wyliczyliśmy, już za 10 lat średnie świadczenie skurczy się o prawie tysiąc złotych. W 2037 będzie to już o 1624 zł mniej.

Po pierwszych po zmianach wypłatach emerytur z ZUS wiemy, ile wyniosły październikowe świadczenia kobiet i mężczyzn. - Średnia emerytura kobiet, którym wydaliśmy już decyzję, to 1540 zł, a w przypadku mężczyzn - 2800 zł – przyznała w rozmowie z PAP, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Do tej pory różnica przeciętnej emerytury kobiet i mężczyzn wynosiła niewiele poniżej 50 proc. To sporo, a będzie gorzej. Dane te pochodzą z ZUS i obrazują sytuację z 2016 roku, czyli sprzed wejścia w życie niższego wieku emerytalnego. Teraz jednak zamiast niwelować różnicę wynagrodzeń, rząd ją tylko powiększa. Różnica właśnie ujawniona przez ZUS w październiku wyniosła już 80 proc.

Polscy najwidoczniej mają świadomość tego, że wcześniejsza emerytura oznacza często głodową stawkę. Z badania IRG SGH wynika, że aż 76 proc. Polaków uważa, że wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego nie zapewni im odpowiedniego poziomu życia.

Mimo tego jak oszacował ZUS, spośród 410 tys. uprawnionych do "wcześniejszej" emerytury aż 331 tys. zdecyduje się na nią przejść.

- Na dziś spośród tych 331 tys. przyjęliśmy 67 proc. wniosków. Pozostałe rozłożą się na kolejne miesiące do końca roku – zaznaczyła prezes ZUS.

zus, emerytury, wiek emerytalny
Czytaj także
Polecane galerie
Jan
2017-10-14 20:36
A 71 letni emeryt po operacji oka musi płacić za krople 100% ceny,w innych krajach po 60 latach zycia za leki się nie płaci,a podobno dba się o seniorów.
bzick
2017-10-14 17:07
A może by tak sprawdzić ile to wśród przechodzących na emeryturą kobiet było górników dołowych czy wyższej kadry oficerskiej, menadżerskiej itp
ludwik..
2017-10-14 16:54

Gigantyczna różn-do redaktora ;ile wynosi średnia emerytura specjalna?
Pokaż wszystkie komentarze (718)