Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS sprawdził zwolnienia lekarskie. 100 mln złotych cofniętych i obniżonych zasiłków

27
Podziel się:

49,3 mln zł - tyle wyniosła kwota cofniętych lub obniżonych świadczeń w drugim kwartale bieżącego roku.

ZUS sprawdził zwolnienia lekarskie. 100 mln złotych cofniętych i obniżonych zasiłków
(whitelook)
bETfIGFx

49,3 mln zł - tyle wyniosła kwota cofniętych lub obniżonych świadczeń z tytułu zasiłków chorobowych i macierzyńskich w drugim kwartale bieżącego roku. W skali półrocza sięgnęła natomiast 102,6 mln zł. W połowie poprzedniego roku wartości były nieco niższe i osiągnęły odpowiednio 47,9 mln zł i 100,5 mln zł. ZUS przeprowadzał kontrole od kwietnia do czerwca 2016 roku.

Do obowiązków ZUS, zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, należy kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich oraz dokumentów o czasowej niezdolności do pracy. W wyniku zrealizowanego audytu, obniżeniu lub cofnięciu uległy świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

bETfIGFz

5,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych było skutkiem kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Od kwietnia do czerwca 2016 roku ZUS zweryfikował 148,9 tys. osób. Kwota wstrzymanych zasiłków z tego tytułu wyniosła prawie 3,9 mln zł w drugim kwartale roku (w całym półroczu - 8,1 mln zł).

Od kwietnia do czerwca 49 tys. osób uzyskało również zmniejszone zasiłki chorobowe i świadczenia rehabilitacyjne. W sumie wypłaty zostały obniżone o 44,4 mln zł. Zgodnie z Ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ZUS ma prawo do ograniczenia wymiaru wsparcia, gdy ustał dotychczasowy tytuł ubezpieczenia. W tym przypadku, kwota zostaje zredukowana do 100 proc. miesięcznego, krajowego wynagrodzenia.

Inny rodzaj ograniczenia dotknął ok. 18,1 tys. osób na łączną kwotę ponad 1 mln zł (w drugim kwartale 2016 r.). Chodzi o niedotrzymanie terminu w dostarczaniu zwolnień lekarskich. Pracownik ma siedem dni roboczych na przekazanie pracodawcy dokumentu. Jeśli nie dopełni obowiązku, wysokość wypłacanego świadczenia chorobowego ulega zmniejszeniu o 25 proc. Wypłacanie obniżonej kwoty następuje ósmego dnia niezdolności do pracy i trwa do czasu dostarczenia ważnego zaświadczenia.

bETfIGGa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
w06
5 lata temu
Jak się kończy kadencja Sejmu i samorzadów,wtedy należy bardzo szczegółowo sprawdzać zwolnienia lekarskie /nawet i parę lat/ naszych posłów,wójtów i radnych.
olisret
5 lata temu
ZUS to oszustwo -chorzy nie dostają świadczeń a zdrowym wypłacają -tragedia......to wszystko padnie ....
W
5 lata temu
Ciekawe jakie są koszty tych kontroli. Żona była na takiej kontroli l4 ok. Ale powstały koszty zus zwrócił za dojazd 22 zł, koszt ksero dokumentów, czas pracy lekarza 15 min powiedzmy 25 zł. Razem koszt kontroli ok 50 zł. Prosze sobie policzyć 150 000 kontroli razy 50 zł = 7,5 mln zł. Zatrzymane świadczenia ok 4 mln zł.
bETfIGGb
zus
5 lata temu
A jak ktos płaci zus latami prowadzi działalnosc nigdy nie choruje a w nagrodę na koniec dostanie 560 zł emerytury. Jest to sprawiedliwosc czy nie?
mikaleon
5 lata temu
polak lubi donosić na polaka jakby ZUS czytał maile i słuchał uważnie rozmów telefonicznych i brał je poważnie niemowie wszystkie to by zaoczędził. dużo ludzi pisze maile na kolegów i koleżanki z pracy albo sąsiad na sąsiada co na l4 jadą sobie nad morze albo robią remonty albo robia tygodniowe popijawy
...
Następna strona