Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Rewolucja w ZUS. Zostało tylko kilka dni na opłacenie składek

116
Podziel się:

ZUS po latach dorobił się systemu, który ma już większość odbiorców masowych przelewów. Zamiast trzech każdy przedsiębiorca zleci tylko jeden przelew. Pozytywna zmiana niesie za sobą ryzyko.

Składkę za grudzień zapłacimy w nowy sposób
Składkę za grudzień zapłacimy w nowy sposób (Michal Walczak / Agencja Gazeta)

ZUS po latach dorobił się systemu, który ma już większość odbiorców masowych przelewów. By uregulować swoje zobowiązania każdy przedsiębiorca zamiast trzech, zleci jeden przelew. Pozytywna zmiana niesie za sobą jednak pewne ryzyko.

Od 1 stycznia każdy przedsiębiorca, także ten prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczy się z ZUS jednym przelewem. Dotychczas niezbędne były trzy różne. - Nawet jeśli płacimy składki jeszcze za grudzień, to musimy je opłacić w nowy sposób. Płatności dokonujemy standardowym przelewem – przypomina analityk finansowy Paweł Majtkowski.

- Po 15 latach ZUS dorobił się systemu, który ma już większość odbiorców masowych przelewów. Gdy dokonujemy płatności za gaz czy prąd mamy indywidualny numer rachunku i nie musimy dokładnie opisywać płatności. Co ważne, nowy sposób płatności spowodował, że po 15 latach z systemów bankowości internetowej zniknęła pozycja: "Przelew do ZUS" - przypomina ekonomista.

Ułatwienie niesie ze sobą zagrożenie. ZUS dopiero za kilka miesięcy wprowadzi nową deklarację, która zsumuje wysokość składek. Na razie przedsiębiorcy muszą sami sumować kwoty z deklaracji.

Problem mogą mieć również ci, którzy nie odebrali, bądź zgubili list z ZUS. Aby otrzymać indywidualny numer konta musza się do udać do Zakładu, sprawdzić na stronie ZUS (muszą mieć numery NIP i REGON) lub wejść do systemu Płatnik. To o tyle ważne, że termin na opłacenie składek mija 10 stycznia.

przedsiębiorcy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(116)
Xd
5 lata temu
Chodzi o to , ŻEBY NIE POKAZAĆ ODDZIELNYCH SKŁADEK EMERYTALNYCH !!!!!!!!!! ILE i KTO WPŁACIŁ ?! Później emerytury będą wypłacać nie od "INDYWIDUALNYCH KONT" JAK NAS ZAPEWNIALI , a od tego co mają - czyli nędza !!!!!!!!!!!!! To taka sukcesja OKRADANIA i OKŁAMYWANIA LUDZI !!!!!!!!!!
Nic nowego w ...
5 lata temu
Durny ten artukuł
Raja
5 lata temu
AUTOR artykułu jet dyletantem. Większość płaci składki do 15-go!
Lucyna
5 lata temu
Pytanie do Redakcji: a terminy do 15-tego? Piszecie artykuł lakonicznie...
sadefg
5 lata temu
JExĆ ZUS....................................... banda darmozjadów. Kupujcie po 10g Złota i do skarpety............. Albo większe sztabki a jak co to zamontujecie je sobie DupxE aby nik nie znalazł. Nie oddawajcie darmozjadom sowich pieniędzy
...
Następna strona