Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Absurd na liście ostrzeżeń KNF. Trafił tam… związek zawodowy pracowników ZUS

106
Podziel się

We wtorek na liście ostrzeżeń KNF pojawił się nowy podmiot. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest nim… Związek Zawodowy Pracowników ZUS z siedzibą w Warszawie.

Absurd na liście ostrzeżeń KNF. Trafił tam… związek zawodowy pracowników ZUS
(Jacek Dominski/REPORTER)
bDZpiOKZ

We wtorek na liście ostrzeżeń KNF pojawił się nowy podmiot. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest nim... Związek Zawodowy Pracowników ZUS z siedzibą w Warszawie.

Zdaniem Komisji związkowcy mieli wykonywać czynności ubezpieczeniowe lub działalność reasekuracyjną bez zezwolenia.

A to z kolei oznacza przestępstwo, które wynika z art. 430 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. KNF poinformowała w komunikacie, że złożyła jednocześnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

bDZpiOLb

- Nic na ten temat nie słyszała. Skąd w ogóle ma pan takie informacje? – pytała zdziwiona Marzena Biel ze Związku Zawodowego Pracowników ZUS.

Jak tłumaczyła, związek żadnej działalności ubezpieczeniowej nie prowadzi. Pomaga jedynie swoim członkom w zakupie polis.

- Nic mi nie wiadomo, żebyśmy prowadzili jakąś działalność ubezpieczeniową. Jesteśmy związkiem zawodowym. Natomiast zbieramy pieniądze na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracowników, dokładniej urzędniczej. To wszystko jednak w ramach współpracy z Hestią – komentuje.

Według niej roczne stawki ubezpieczenia wahają się od 20 do 50 zł. Biel zastrzega też, że nikt nie jest zmuszany do jego wykupywania. – To dobrowolna decyzja każdego pracownika – tłumaczy.

bDZpiOLh

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

W 2009 roku na taką listę wpisana została np. spółka Amber Gold, co jednak, jak wynika m.in. z prac sejmowej komisji śledczej, nie skłoniło prokuratury do zajęcia się tą spółką i w efekcie naraziło wiele osób na straty finansowe.

Tym mocniej dziwi fakt, że teraz na listę ostrzeżeń KNF trafił... związek zawodowy największego urzędu w Polsce. Komentarz Komisji jest dość enigmatyczny i nie wyjaśnia wprost jaka jest przewina Związku.

- Zakres informacji jaki możemy przekazać reguluje szczegółowo ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wpis na listę ostrzeżeń KNF wraz z podaniem podstawy zawiadomienia wyczerpuje ten zakres. W sprawach szczegółowych gospodarzem jest teraz prokuratura - wyjaśnia money.pl Jacek Barszczewski z KNF.

bDZpiOLC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(106)
investor83
4 lata temu
to tylko poczatek tego co czeka ZUS za prowadzenie iscie piramidy finansowej w czystej postaci. O tym ze to piramida wiadomo juz od dobrych 5-ciu lat. Poddajcie testowi ta smieszna instytucje i niech zablokuja tej instytucji mozliwosc otrzymywania skladek przez rowny rok a zobaczycie sami ze ZUS przestanie byc wyplacalny i emeryci co jedynie beda zalowac ze kiedys lozyli na ta pseudo instytucje. Glownie dzieki skladkom ZUS jeszcze funkcjonuje. Im mniej bedzie biznesmenow w Polsce tym wiecej pozwow ze strony emerytow dot. niewyplacalnosci. Kto interesowal sie ZUS-em kilka lat temu widzial wyraznie ze byly juz pierwsze sygnaly niewyplacalnosci i sad musial zmuszac ZUS do naleznych wyplat. Tak samo jak wymiar sprawiedliwosci wsadzil paru dyrektorow regionalnych biur ZUS za kratki za korupcje o czym tez bylo glosno. Skoro w regionalnych filiach takie cyrki mialy miejsce to moze czas najwyzszy przeswietlic ich glowna siedzibe. KNF dobrze robi i dostanie zapewne duza pochwale od miedzynarodowej komisji ds. rzetelnosci biznesu i etyki zawodowej, ktora zapewne jeszcze w tym roku zacznie gruntownie badac polskie firmy plus instytucje pod wzgledem przestrzegania pewnych regul dot. rzetelnego i nieskazitelnego prowadzenia biznesu. Kontrole przejda na 100% nie tylko polskie ale rowniez te w innych krajach UE. Kazda firma przyjmujaca pieniadze za to czy tamto kwalifikuje sie do niezapowiedzianego audytu i albo otrzyma ona certyfikat rzetelnosci otwierajacy jej drzwi na globalne rynki albo trafi na miedzynarodowa czarna liste firm & instytucji z ktorej bardzo ciezko bedzie 'zniknac'. Kto trafi na taka liste moze sie spodziewac nie tylko licznych kontroli ale rowniez wysokich mandatow finansowych z komornikiem na czele w razie nie zaplaty w terminie co powaznie odbije sie na reputacji danej firmy czy instytucji nawet tej panstwowej typu ZUS, Fiskus czy GUS.
Pytajka
4 lata temu
Związki pod lupę finansową. Czy wszystkie prowadzą finanse idealnie?
Thedek
4 lata temu
Może ZUS w końcu przestanie istnieć. Dla milionów osób byłoby to ulga.
bDZpiOLD
ula
4 lata temu
Związki zawodowe i ich elity to największe zło które niszczy Polskę .Związki powinny funkcjonować tylko w oparciu o własny budżet budowany ze składek związkowców a swoja działalność powinny prowadzić po za zakładami pracy.Związkowe centrale to taki pasożytniczy organizm na żywym organizmie . Spółki , spółeczki vide górnictwo i energetyka,wysysanie kasy z firm na pomieszczenia i sekretarki. Związki są potrzebne do obrony praw pracowniczych a nie do wykorzystywania państwa.
Tom
4 lata temu
To i wszystkie samorządy studentów powinny trafić na listę KNF, bo też zbierają składki ubezpieczeniowe dla studentów.
...
Następna strona