Notowania

zus
08.03.2010 07:45

ZUS tonie w długach i ciągnie w dół budżet

ZUS brakuje 350 mld złotych na emerytury, a rząd musi zaciągnąć nowe długi.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ciągu pięciu lat Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zabraknie 350 miliardów złotych na emerytury, a rząd musi zaciągnąć nowe długi.

ZUS wyliczył, że państwo będzie musiało co roku dokładać 70 miliardów złotych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który odpowiada między innymi za wypłatę rent i emerytur - alarmuje _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Gazeta pisze, że na manko w FUS wpłynęły rosnące bezrobocie i obniżenie składki rentowej. Głównie jest to jednak efekt hojnych przywilejów emerytalnych. Odchodzące masowo na emerytury 55-letnie kobiety nie zdążyły zarobić na swoje świadczenia. Podobnie jest z górnikami, którzy wciąż mają prawo do wcześniejszych emerytur. Budżet dopłaca do nich 8 miliardów złotych rocznie.

Eksperci wskazują, że tak duży deficyt w Funduszu to straty dla gospodarki. Skarb Państwa musi się zadłużać, by go sfinansować, a obsługa długu słono kosztuje. W tym roku jest to ponad 35 miliardów złotych.

* [ **FUS spłaca długi, dostał pożyczkę z budżetu** ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fus;splaca;dlugi;dostal;pozyczke;z;budzetu,249,0,571385.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: zus, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz