Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związki gotowe do rozmów nad modelem dialogu społecznego

0
Podziel się:

Związkowcy deklarują gotowość do rozmów nad modelem dialogu społecznego w Polsce.

Związki gotowe do rozmów nad modelem dialogu społecznego
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bECjRjit

OPZZ, NSZZ S i FZZ pozytywnie oceniają deklarację ministra pracy odniesienia się do postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe podczas wrześniowych protestów. Związkowcy deklarują gotowość do rozmów nad modelem dialogu społecznego w Polsce.

Jak podało dziś biuro Forum Związków Zawodowych, w piśmie do ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza szefowie trzech central związkowych zaznaczyli zarazem, że _ zasady powadzenia dialogu w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych wymagają zdefiniowania ich na nowo _. _ Bez tej koniecznej reformy instytucji - a także wzajemnych relacji uczestników tego dialogu - nie widzimy sensu uczestniczenia w pracach TK _ - dodano.

Według związkowców okazją do rozmów i wypracowania wniosków będzie organizowana 10 października w Warszawie przez trzy centrale związkowe debata z udziałem byłych przewodniczących Komisji Trójstronnej, przedstawicieli świata nauki, ekspertów związkowych oraz innych gości. _ Debatę tę uznajemy za pierwszy etap dyskusji nad nowym modelem dialogu społecznego w Polsce _ - dodali.

bECjRjiv

_ Podtrzymując zatem naszą decyzję o zawieszeniu prac w TK, oczekujemy odniesienia się do związkowych postulatów w formie pisemnej, jak zaproponował to pan minister _ - napisali związkowcy. Jednocześnie zwrócili się o upublicznienie nagrań z prac komisji 24 kwietnia br., zgodnie z obietnicą złożoną przez premiera Donalda Tuska.

20 września Kosiniak-Kamysz w imieniu rządu zaproponował, by Komisja Trójstronna omówiła postulaty związkowców zgłoszone podczas protestów w stolicy. W KT bez udziału związków omawiano wtedy projekt budżetu na 2014 r. Minister, który jest przewodniczącym komisji, poprosił związki zawodowe, które zawiesiły swoje prace w komisji, o udział w takiej debacie. Chodzi o postulaty związków przekazane do poszczególnych resortów podczas Ogólnopolskich Dni Protestu odbywających się pod hasłem _ Dość lekceważenia społeczeństwa _.

Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do 12 miesięcy.

Solidarność, OPZZ i FZZ uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami a związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Związki postawiły warunek powrotu do dialogu w Komisji Trójstronnej: odwołanie Kosiniaka-Kamysza z funkcji przewodniczącego komisji i szefa resortu i przeprowadziły w połowie września ponad 100 tys. manifestację w Warszawie przeciwko polityce rządu.

bECjRjiB

_ Oddzielmy sferę polityki, przejdźmy do sfery rozwiązań merytorycznych _ - apelował 20 września minister. W jego ocenie Komisja Trójstronna to odpowiednie miejsce do przedyskutowania spraw wniesionych podczas dni protestu, a po czasie protestów warto wrócić do stołu rozmów. Strona rządowa odniesie się do tych postulatów _ w najbliższych dniach, tygodniach _, a w ciągu miesiąca powinno dojść do spotkania Komisji Trójstronnej w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Związkowcy zmuszą ministra do ustąpienia? Minister pracy i polityki społecznej odpowiada na oskarżenia: - _ zawsze można podejść do spraw jeszcze bardziej otwarcie i do tego jestem gotowy _.
Lider OPZZ ostrzega rząd przed rewolucją Jan Guz powiedział, że być może związkowcy będą musieli zawrzeć porozumienie z klubami opozycji, by przeprowadzić ustawy.
Związkowcy szykują się do przemarszu _ Tusk o cudach tylko gada, a rolnictwo podupada _ czy _ rolnik sieje, orze i wyżyć z tego nie może _ - takie hasła mają wypisane na transparentach.
bECjRjiW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)